- Za mene su sva deca ista, bez obzira na veru i naciju. To za mene nije ništa neuobičajeno, ja to radim svaki dan, rekao je ekskluzivno za portal Kurir preševski policajac Redžep Arifi, čija je slika kako grli sirijskog dečačića obišla ceo svet. Ja nemam svoju decu, ali svaki put kad vidim tu dečicu kako beže i kako su u strahu meni je vrlo teško, dođe mi i da zaplačem. Doduše, to je moja profesija, ali sam i ja ljudsko biće. Ne mogu da budem imun na nečiju nesreću - iskren je Arifi.
Valjon Arifi kaže da se s Redžepom video pošto je saznao da je popularan, ali da on nije želeo da govori o tome. "Samo je kratko rekao da je to ljudski čin i obaveza svakog humanog čoveka", kaže Valjon, koji takođe svakodnevno provodi vreme sa izbeglicama u Miratovcu.
U tom delu gde su nastale slike u selu Miratovac autobusi UNHCR-a svakodnevno preuzimaju veliki broj izbeglica, a policajac Arifi je sa svojim kolegama tu kako bi se održao javni red i mir, ali i da ih zaštiti. Te je fotografije retvitovalo više od 700 korisnika Tvitera, a više od 900 ih je označilo kao omiljene.
On je dodao da je posebno tužan kada vidi patnju tog naroda.
- Naročito mi je teško kada vidim tu iznemoglu dečicu, kako jedva hodaju od umora. Kad mogu, ja ih uzmem u naručije i zagrlim - rekao je policajac ne skrivajući emocije.
Kolege iz Policijske uprave Vranje kažu za Redžepa Arifija da je dobar policajac, a pre svega dobar čovek. Uz reči hvale za kolegu iz Preševa, zaposleni u PU Vranje naglašavaju da je pre svega savestan radnik i da mu iznenadna popularnost prija, ali da zbog svoje skromnosti to ne pokazuje.
Podsetimo, slika srpskog policajca koji u naručju drži sirijskog dečaka, uz komentar novinarke BBC "Sirijci imaju samo reči hvale za srpske policajce", obišla je svet. Fotografiju je na svoj nalog na Tviteru postavila novinarka Radija 4 BBC Menvin Rana, a u opisu fotografije piše i da izbeglice navode da su srpski policajci "prvi koji ih ne tretiraju kao životinje".