Ambrozija, opasnost iz prirode
Nažalost, alergija se još ne može potpuno izlečiti, ali dobro odabranom terapijom sprovedenom na vreme, alergijski odgovor se može smanjiti i na taj način prorediti simptomi. Tako će i nevolje sa sezonskim alergijskim rinitisom kao najčešćim oblikom alergije iz godine u godinu biti sve manje. Antihistaminici se daju pacijentima s lakšim oblikom alergije. Pri alergijskoj astmi potrebno je hormonsko lečenje kortikosteroidima, koji se daju u vidu tablete ili rastvora za inhalaciju.
Lekovita svojstva
Ne postoji biljka koja je samo korisna ili štetna, pa je tako i sa ambrozijom: njenim svežim lišćem američki Indijanci trljaju mesto uboda insekata i leče kožna oboljenja, a čaj od lišća i korena pomaže protivmenstrualnih bolova.
10 korisnih saveta
1. Držite zatvorene prozore stana ili automobila da sprečite ulazak polena
2. Ako je vetrovito, ostanite kod kuće (čestice polena vrlo lako se prenose vetrom)
3. Pre izlaska iz kuće sluzokožu nosa namažite nevenovim uljem
4. Ne sušite rublje napolju, često menjajte jastučnicu i redovno usisavajte kuću
5. Planirajte svoje aktivnosti u zavisnosti od koncentracije polena u vazduhu i za vreme najgorih dana izbegavajte boravak napolju
6. Preventivno uzimajte veću količinu vitamina C kroz sokove limuna, jabuke i aronije. Vitamin C, osim što podiže imunitet, pojačava resorpciju kalcijuma a time i njegovo delovanje. Šumeće tablete kalcijuma su obavezan deo terapije protiv polenske kijavice
7. Tuširajte se i perite kosu svako veče, a ruke perite često u toku dana
8. Planirajte godišnji odmor onda kada u mestu gde živite ima najviše polena u vazduhu. Idite na more ili planinu da izbegnete kontakt s njim
9. Koncentracija polena najveća je ujutro i u toku prepodneva, a najmanja posle kiše
10. Nastojte da se sportskim aktivnostima u prirodi bavite posle kiše, kada je koncentracija polena najmanja
Recepti iz prirode
Simptomi alergije na ambroziju
Alergijska reakcija se prvenstveno javlja u gornjim disajnim putevima.
Tipični simptomi su: svrab, peckanje i suzenje očiju, udruženi s kijanjem, obilnim sekretom iz nosa, praćeni otežanim disanjem, smanjenim čulom mirisa i iritirajućim svrabom nosa.
Simptomi su slični prehladi, međutim ako traju duže od nedelju dana, a naročito kada se jave u letnjim mesecima, najverovatnije se radi o alergiji.
Teži oblici alergije na ambroziju uključuju napad astme, probleme sa snom, razdražljivost i učestalu glavobolju.
Čaj od žalfije za ispiranje
Kašiku žalfije prelijte sa 2-3 dl vrele vode i ostavite poklopljeno preko noći. Čajem ispirajte nos i usta i umivajte lice više puta u toku dana. Ne zaboravite da lekovito bilje deluje polako ali sigurno, bez štetnih nuspojava i komplikacija.
Inhalacija i ispiranje nosa
Nos isperite biljnim kapima na bazi korena belog sleza: 2 kašike potopite preko noći u šolji hladne vode, ujutro procedite i nakapajte u nos, obilno i što češće. Blagotvorna je i inhalacija majčinom dušicom, eukaliptusom i stolisnikom.
Oprezno sa ehinaceom
Ehinacea (Echinacea) je biljka kojoj se od davnina pripisuju različita lekovita svojstva. Ali budite oprezni jer najnovija istraživanja pokazuju kako veliki broj alergičnih na ambroziju ima ukrštenu reakciju sa ehinaceom, što može dovesti do promena na koži, pa čak i do astmatičnog napada. Pre upotrebe ovih preparata posavetujte se s lekarom.
Tekst: Vesna Stanimirović