BEOGRAD - U Evropi više od 360.000 pacijenata trenutno ima dijagnozu limfoma, saopšteno je povodom obeležavanja 15. septembra, Svetskog dana borbe protiv limfoma.
Godišnje se registruje oko 135.000 novih slučajeva, a oko 32.000 ljudi izgubi bitku sa limfomom i hroničnom limfocitnom leukemijom, upozorava Udruženje pacijenata obolelih od limfoma LIPA, Ovogodišnji slogan kampanje je "Limfom je kancer koji ne sme biti ignorisan".Neblagovremena i pogrešno uspostavljena dijagoza, zajedno sa nejednakim pristupom savremenim terapijama najveći su problem sa kojima se suočava većina pacijenata u Evropi.
Udruženje LIPA navelo je i činjenicu da postoje značajne razlike u pogledu nege i tretmana pacijenata u evropskim zemljama, kako onim u Evropskoj uniji, tako i onim van nje.Predstavnci Udruženja navode da je na primer, u Engleskoj na godišnjem nivou socijalnim osiguranjem bilo pokriveno 65 terapija, dok u Srbiji za isti period socijalno osiguranje pokriva 42 terapije.
Rana i tačna dijagnostika limfoma jako bitna, jer ukoliko se neki tipovi limfoma ne leče na vreme, mogu dovesti i do smrtnog ishoda u kratkom vremenskom periodu. Za lečenje limfoma u svetu i u Srbiji postoje savremene terapijske opcije koje daju nadu pacijentima u izlečenje.Simptomi limfoma su bezbolni i karakterišu ih uvećani limfni čvorovi, najčešće na vratu, ispod pazuha i u preponama, neobjašnjivi gubitak težine, groznica i blago povišena temperatura.