Finansijska industrija ulaže u blokčejn startap

Shutterstock
Banke, klirinške kuće i berze očekuju da će novi model prenosa finansijskih sredstava, koji koristi kriptografski zaštićene mreže umesto velikog broja trećih lica kao posrednika, iz temelja promeniti njihov način poslovanja

Grupa „teškaša“ iz finansijske industrije, među kojima su „Viza“ (Visa) i „Nasdak“ (Nasdaq), ulaže sredstva u jednu blokčejn startap kompaniju, što je najnoviji primer entuzijazma koji prati ovu tehnologiju i vere da njen potencijal prevazilazi transfer bitkoina.

Banke, klirinške kuće i berze se nadaju da će blokčejn iz temelja promeniti njihov način poslovanja.

Blokčejn (Blockchain, „lanac blokova“) novi je model prenosa finansijskih sredstava koji koristi kriptografski zaštićene mreže umesto velikog broja trećih lica koja služe kao posrednici.

Zagovornici ovog sistema veruju da njegova široka upotreba u sektoru finansijskih usluga može da ubrza izvršenje transakcija i sreže troškove, ali i da smanji rizik druge ugovorne strane.

„Viza“, „Nasdak“, „Siti venčers“ (Citi Ventures) - deo korporacije „Sitigrup“ (Citigroup) koja investira u startap kompanije u sektoru finansijskih usluga, „Kapital uan“ (Capital One), „Fajserv“ (Fiserv) i „Orindž“ (Orange) učestvovali su u rundi finansiranja kroz vlasnički kapital u kojoj je prikupljeno 30 miliona dolara za kompaniju „Čejn“ (Chain), koja pomaže finansijskim institucijama da izgrade mreže zasnovane na modelu blokčejna. Nema podataka o procenjenoj vrednosti kompanije.

„Blokčejn tehnologija donosi smenu generacija kad je reč o finansijskim uslugama, a ‘Čejnova’ platforma omogućava i ubrzava tu transformaciju“, izjavio je Ramnik Gupta (Ramneek Gupta), direktor „Siti venčersa“ zadužen za globalni preduzetni kapital.

„Nadamo se da će naša finansijska podrška omogućiti ‘Čejnovoj’ platformi brz prelazak na fazu testiranja i razvoja aplikacija, kao deo ‘Sitijeve’ višestrane strategije za primenu blokčejn modela, koja ima potencijal da znatno unapredi iskustvo naših korisnika, i to ne samo u pogledu valuta i plaćanja.“

Kompanija „Čejn“, koja je pokrenuta pre samo godinu dana, i njeni novi investitori formiraće i zajedničku radnu grupu kako bi istražili mogućnosti primene ove tehnologije na različitim tržištima.

Džim Robinson (Jim Robinson), bivši direktor u „Ameriken ekspresu“ (American Express), pridružiće se upravnom odboru „Čejna“, objavila je ova kompanija u četvrtak.

„Nasdak“ je već ranije izjavio da će „Čejnovu“ blokčejn tehnologiju koristiti za svoje novo privatno tržište akcija, što je jedna od primena koja je do sada privukla najveću pažnju javnosti. Bivši direktor Njujorške berze Dankan Niderauer (Duncan Niederauer) i bivši bankar Džej Pi Morgana (JPMorgan) Blaj Masters (Blythe Masters) takođe su podržali startap kompanije koje istražuju mogućnosti primene ovog modela.

Bob Vigli (Bob Wigley), bivši direktor za Evropu, Bliski istok i Afriku u grupaciji „Meril Linč“ (Merrill Lynch), nedavno je komentarisao bitkoin i tehnologiju koja podržava ovu kontroverznu valutu, ukazujući na njihov potencijal za smanjenje troškova.

Vigli, trenutno angažovan kao savetnik grupacije, izjavio je da bitkoin ima potencijal da postane „vodeći globalni sistem plaćanja“, i dodao da je i sam uložio izvesnu sumu u „Blokčejn“ (Blockchain), britansku kompaniju koja nosi ime po tehnologiji koja podržava ovu valutu.

Kako tvrde rukovodioci, „Blokčejn“ je najveći snabdevač tržišta bitkoin „novčanicima“ - softverom koji korisnicima omogućava da primaju i vrše uplate u ovoj valuti. Prošle godine ova kompanija je prikupila sredstva u iznosu od 30 miliona dolara od investitora kao što su ser Ričard Brenson (Sir Richard Branson), „Lajtspid venčers“ (Lightspeed Ventures) i „Viklou kapital“ (Wicklow Capital), što je u to vreme bila najveća pojedinačna runda finansiranja za jednu bitkoin kompaniju.

Nicole Bullock - Njujork