Mardok: Nisam znao za prisluškivanje u tabloidu
LONDON - Bivši predsednik britanske novinske korporacije "Njuz internešenel" Džejms Mardok danas je, pred komisijom u okviru istrage o etici u britanskim medijima, rekao da nije znao za protivzakonita dela novinara tabloida na čijem je čelu bio.
Mardok mlađi je tu izjavu, koju je i ranije dao, danas potvrdio pred istražnom komisijom na čelu sa lordom Brajanom Levisonom, gde je pod zakletvom odgovarao na pitanja o tome koliko je bio upoznat sa praksom prisluškivanja telefona u tabloidu Njuz of d vorld, koji je poslovao u okviru njegove kompanije, a koja je deo gigantske korporacije njegovog oca, preneo je AP.
On je dodao da je 2007. godine, kada je preuzeo vođenje kompanije čiji je deo bio taj list, u okviru medijske imperije njegovog oca Ruperta "Njuz korp" mislio da je hakovanje "stvar prošlosti", preneo je Bi-Bi-Si (BBC). Džejms Mardok je priznao pred komisijom da je imao "opštu informaciju da je jedan novinar protivazkonito hakovao govornu poštu i da je 2007. godine uhapšen zajedno sa privatnim istražiteljem koji je bio umešan", ali da je smatrao da je ta priča završena i da nije znao da je i nakon toga takva praksa nastavljena.
Komisija je detaljno ispitala Mardoka o i-mejlu "Za Nevila", koji je poslao jedan mladi novinar tabloida privatnom istražitelju Glenu Malkeru 2008. godine, sa sadržinom hakovane govorne pošte direktora Fudbalskog saveza Gordona Tejlora. Iako je u decembru otkriveno da je među primaocima jednog drugog i-mejla iz 2008. godine, koji ukazuje na "raširenu" praksu hakovanja u tabloidu, nevedena i Mardokova adresa, on je komisiji rekao da taj i-mejl, koji je dobio u nizu drugih, nije ni stigao da pročita.
Istražna komisija se potom fokusirala na odnose između štampe i istaknutih političara, u okviru istrage o etici, kulturi i praksi u britanskoj štampi, navodi Bi-Bi-Si. On je odgovorio da je "bio svestan opasnosti" da bi politika mogla da utiče na stav kompanije, ali je dodao da je zdrav razum ostao princip na koji su se oslanjali.
Mardoku je postavljeno i pitanje zašto se sastajao sa Dejvidom Kameronom, tada liderom opozicije, u vreme kada se "Njuz korp" nadmetao za preostale akcije u kompaniji "Bi Skaj Bi", od čega je odustao u julu 2011. Mardok mlađi je priznao da je razgovarao sa Kameronom sedam meseci posto je on postao premijer, 2010. godine, o tenderu za akcije kompanije "Bi Skaj bi", ali je dodao da su razgovarali i o širokom nizu tema, od spoljne politike do raznih drugih stvari, navodi Bi-Bi-Si.
Džejms Mardok se povukao sa funkcije predsednika "Njuz internešenela" u februaru, a ranije ovog meseca i sa čela kompanije "Britiš skaj brodkasting grup". Otkriće da su novinari, sada već ugašenog, tabloida "Njuz of d vorld" prisluškivali telefonske razgovore i govornu poštu javnih ličnosti i žrtava zločina kako bi došli do tema, između ostalog i britanske tinejdžerke koja je kasnije pronađena mrtva, navelo je Džejmsovog oca Ruperta da ugasi tabloid, osnovan pre 168 godina.
Nakon ovog skandala, pokrenute su tri policijske istrage, kao i istraga koju vodi lord Levison o praksi u medijima. Rupert Mardok, koji je i dalje predsednik i izvršni direktor kompanije "Njuz korp", čija je podružnica "Njuz internešenel", pojaviće se sutra i prekosutra pred istražnom komisijom.