Na granici sa Hrvatskom mirno

SLOVENCI U PRIPRAVNOSTI: Spremaju se za novi dolazak izbeglica

Tanjug
Očekuju da Hrvatska neće nekontrolisano da upućuje veći broj izbeglica i migranata, kako se dogodilo tokom vikenda

LJUBLJANA - Nakon prolaska većeg broja izbeglica preko graničnih prelaza Bregana i Harmica proteklih dana, stanje na hrvatsko-slovenačkoj granici se normalizuje, pišu danas lokalni mediji. Iako se situacija smirila, nadležni u Sloveniji i dalje su u pripravnosti za mogući novi dolazak većeg broja izbeglih osoba sa Bliskog istoka.

Slovenija očekuje da Hrvatska neće nekontrolisano da upućuje veći broj izbeglica i migranata, kako se dogodilo tokom vikenda, uz procenu da bi na Breganu narednih dana moglo da dođe najviše 3.000 onih koji žele da stignu u Austriju i Nemačku.

Slovenački ministar finansija Dušan Mramor izjavio je prethodno da je vlada iz budžetskih rezervi za ovu godinu već osigurala 5,8 miliona evra za upravljanje migracijskom krizom, a mediji navode da se očekuje i pomoć Brisela i pojedinih evropskih zemalja. Kako je jutros javio Slovenački radio, veći deo izbeglica koji je proteklih dana došao u Sloveniju već je prešao u Austriju koja je juče i tokom noći prihvatala migrante iz Slovenije preko graničnog prelaza Šentilj, odbivši da primi samo njih desetak.

Prihvatni centar slovenačke policije u Brežicama trenutno je potpuno prazan i spreman za prihvat novih izbeglica i migranata, ukoliko bude potrebno. Uprkos normalizaciji prilika na prelazima železnički saobraćaj između Slovenije i Hrvatske i dalje je obustavljen uprkos upozorenjima trgovačkih i transportnih firmi da zbog toga, kao i obustavljanja teretnog saobraćaja putevima zbog stanja na Bajakovu, nastaje velika ekonomska šteta.

Reuters 
Foto: Reuters

Inače, vanredna sednica slovenačkog parlamenta o bezbednosnim aspektima izbegličke krize i njenim posledicama za Sloveniju, najavljena za danas, odložena je za sredu, s čime se složila i opozicija koja je i tražila sazivanje. Sednicu su prošle sedmice, odmah nakon ulaska u Sloveniju prvog većeg broja izbeglica iz Mađarske i Hrvatske, zatražili demohrišćanska stranka Nova Slovenija i Slovenačka demokratska stranka koju vodi bivši premijer Janez Janša.

Iako Janšu pojedini mediji u Sloveniji nazivaju "slovenačkim Orbanom" koji voli da zagovara radikalna rešenja, ne veruje se da će on tražiti dodatno angažovanje vojske u sadašnjoj krizi, nego da će se zauzeti za dobijanje dodatne podrške i garancije Sloveniji iz Brisela u njenim nastojanjima da i dalje štiti šengensku granicu i kontroliše izbeglički talas.