Istorijski maksimumi

Novi rekord megaugovora, da li je vreme za zabrinutost?

Foto: Profimedia
„Altisovo“ preuzimanje „Kejblvižena“ vredno 17,7 milijardi dolara podiglo je u 2015. godini konačni iznos spajanja i akvizicija većih od 10 milijardi na čak 1.190 milijardi dolara

Prošlonedeljni megaugovori postavili su nove rekorde u oblasti spajanja i akvizicija. Sa 17,7 milijardi dolara, koliko je telekomunikaciona kompanija „Altis“ (Altice) ponudila za preuzimanje kablovskog operatera „Kejblvižena“ (Cablevision) prošlog četvrtka, ukupna vrednost planiranih transakcija viših od 10 milijardi dolara dostigla je 1,19 biliona (1.190 milijardi) američkih dolara, premašivši prethodni rekord postavljen 1999. godine neposredno pre pucanja „dot.com mehura“.

Ukupan broj gigantskih poslovnih ugovora popeo se na 47, jedan manje nego rekordne 2006. godine, malo pre nastupanja finansijske krize.

Ekspanzija korporativnih spajanja i akvizicija dešava se u vreme kad je finansiranje duga posebno jeftino, a brojne američke i evropske grupacije pogađa nedostatak rasta prihoda. Veliki broj kompanija je pod pritiskom investitora da, posle godina otkupa sopstvenih akcija, učine nešto s nagomilanim gotovim novcem.

U potrazi za novim izvorima rasta zarade giganti iz farmaceutske industrije, sektora robe široke potrošnje i telekomunikacija neobično velikom brzinom okreću se ugovorima ogromnih vrednosti koji podrazumevaju potpunu transformaciju kompanija.

Grozničavo raspoloženje se dodatno pojačalo prošlog četvrtka, kad je američka Uprava federalnih rezervi objavila da će zadržati kamatne stope na najnižem nivou u istoriji, usled zabrinutosti zbog izgleda globalnog privrednog rasta.

Ali ako se istorija ponavlja, može biti da je aktivnost trenutno na svom vrhuncu. Podaci „Dilodžika“ (Dealogic) pokazuju da su duži ciklusi krupnih poslovnih transakcija između 1997. i 2000. i od 2005. do 2008. godine bili praćeni naglim padom vrednosti akcija i posledično - usporavanjem aktivnosti na polju spajanja i akvizicija.

Ipak, događaji iz skorije prošlosti nisu pokolebali poslovne savetnike ni u SAD ni u Evropi. Oni očekuju da će se tempo megaugovora nastaviti u brojnim sektorima.

Paulo Perijera, partner u kompaniji „Perela Vajnberg partners“ (Perella Weinberg Partners), kaže: „U ovoj tački ciklusa pitanje je da li će prevladati disciplina i hladna glava. Zasad je većina transakcija čiji smo svedoci strateški ispravna, ali će biti stavljene na probu kad započne silazna faza, što će se neminovno desiti.“

Najveći svetski proizvođač piva „AB Inbev“ objavio je prošle nedelje da namerava da uputi ponudu za kupovinu rivalske kompanije „SAB Miler“ (SABMiller). Ugovor bi verovatno bio vredan više od 100 milijardi dolara i svrstao bi se među šest najvećih preuzimanja svih vremena.

Francuska telekomunikaciona grupacija „Altis“ nastavila je s globalnim preuzimanjima prošle nedelje sporazumom o kupovini njujorškog kablovskog operatera „Kejblvižena“. „Altis“ je time nastavio svoj niz poslovnih poteza koje pokreće značajna finansijska poluga i agresivno korišćenje sredstava investitora koji ulažu novac u obveznice s visokim prinosom.

„Dešavalo se da ne budemo u pravu, ali nikad u ovolikoj meri“, izjavio je Kreg Mofet (Craig Moffett), jedan od vodećih analitičara medija iz Njujorka, komentarišući „Altisovu“ akviziciju. „Prema našim procenama, garantovana vrednost pojedinačnih akcija ‘Kejblvižena’ kao samostalne kompanije je oko osam dolara... A ‘Altis’ je pristao da akcionarima isplati 34,90 dolara po akciji.“

Ugovori postaju sve složeniji, dok brojne transakcije dolaze pod lupu agencija za zaštitu konkurencije. Da bi se realizovao ugovor o kupovini „SAB Milera“, na primer, bilo bi potrebno najmanje godinu dana, a „AB Inbev“ bi morao da se oslobodi aktive u SAD, Kini i drugim zemljama da bi dobio potrebno odobrenje.

Mark-Entoni Hurihen (Marc-Anthony Hourihan), jedan od rukovodilaca kompanije „UBS“ zadužen za spajanja i akvizicije u SAD, kaže da se veće i složenije transakcije obično dešavaju pri kraju ciklusa velikih poslovnih ugovora, kad direktorima poraste samopouzdanje. On dodaje, međutim, da je uveren da je trenutni ciklus spajanja i akvizicija drugačiji i da će verovatno trajati duže nego prethodna dva.

Vito Sperduto, direktor odeljenja za spajanja i akvizicije u SAD iz kompanije „RBC kapital markets“ (RBC Capital Markets), kaže da će se ove transakcije verovatno usporiti tokom naredne godine, ali da ipak očekuje da će aktivnost biti iznad proseka.

„Ukupan privredni rast i korporativni organski rast i dalje su nižeg intenziteta, tako da će kompanije koje žele da povećaju rast prihoda kako bi opravdale visoku tržišnu vrednost morati to da učine spajanjem i akvizicijama“, kaže Sperduto.

Arash massoudi - London
James Fontanella-Khan - Njujork