Društvo

Zdravstvo štrajkuje danas od 11 do 12

Za vreme jednočasovnog štrajka pomoć će biti ukazivana samo u hitnim slučajevima

BEOGRAD - Članovi Sindikata zaposlenih u zdravstvu i socijalnoj zaštiti najavili su za danas jednočasovnu obustavu rada u zdravstvenim ustanovama u kojima imaju članstvo, a štrajku upozorenja zbog nezadovoljstva materijalnim položajem pridružiće se i predstavnici Novog sindikata zdravstva Srbije i Sindikata zdravstva Sloga.

Zbog štrajka u koji su ranije stupili članovi Sindikata lekara i farmaceuta i Granskog sindikata zdravstva i socijalne zaštite "Nezavisnost" odložene su operacije u pojedinim kliničko-bolničkim centrima.

Predsednik Sindikata zaposlenih u zdravstvu i socijalnoj zaštiti Zoran Savić rekao je da će za vreme jednočasovnog štrajka članova tog sindikata, od 11 do 12 sati, pomoć biti ukazivana samo u hitnim slučajevima.
Potom će na sednici republičkog odbora odlučiti o stupanju u štrajk uz poštovanje minimuma procesa rada, rekao je Savić i dodao da taj sindikat ima 65.000 članova.

Predstavnici sindikata traže izmenu uredbe o korektivnom koeficijentu, prema kojoj se plate zaposlenima, kako kažu, od 1. jula biti smanjene za deset odsto. Takođe traže i doslednu primenu potpisanih kolektivnih ugovora.
Članovi Novog sindikata zdravstva Srbije i Sindikata zdravstva Sloga najavili su takođe jednosatni štrajk upozorenja, a proteste u maju najavljuju i članovi Granskog sindikata zdravstva i socijalne zaštite Srbije Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata.

Granski sindikat zdravstva i socijalne zaštite "Nezavisnost" prekjuče je organizovao štrajk svojih članova, uz poštovanje minimuma procesa rada, a već drugu nedelju u štrajku su i članovi Sindikata lekara i farmaceuta Srbije.
Pomoćnik ministra zdravlja dr Dubravka Saranović-Racić rekla je da će Ministarstvo zdravlja organizovati sastanke sa zaposlenima u zdravstvenim ustanovama, kako bi im se pojasnile sve nedoumice koje imaju u vezi primene Uredbe o platama za zaposlene u zdravstvenim ustanovama i uslovima za početak njene primene.

"Primena ove Uredbe podrazumeva nagrađivanje prema radu, što za zaposlene u zdravstvenom sistemu koji ostvaruju bolje rezultate znači povećanje plate, a time i uvođenje kvaliteta i efikasnosti u sistem, kao i pravičnosti među zaposlenima, prepoznavanjem rada od nerada", kazala je ona.

Ona je navela da su predstavnici Ministarstva zdravlja uvereni da većina zdravstvenih radnika savesno i odgovorno obavlja svoj posao i da ne postoji razlog za uznemirenost i nastavak štrajka.