Društvo

Poljoprivrednici krenuli u protestnu vožnju

Foto: Beta
Poljoprivrednici traže da se vrati stari način subvencionisanja od 14.000 dinara po hektaru kao i da se produži rok za podelu bonova za dizel do 1. jula

NOVI SAD - Poljoprivrednici iz Srbije, nezadovoljni novim načinom subvencionisanja proizvodnje po kilogramu predate robe, započeli su u 10 sati protestnu vožnju na 80 mesta u Vojvodini i na 27 u centralnoj Srbiji, rekao je agenciji Beta član Organizacionog odbora protesta poljoprivrednika Miroslav Ivković.

Poljoprivrednici zahtevaju da se vrati stari način subvencionisanja proizvodnje od 14.000 dinara po hektaru, da se produži rok za podelu bonova za dizel gorivo do 1. jula i da se primeni Strategija ruralnog razvoja jer je ona uslov za korišćenje sredstva iz IPA fondova EU.

"Pošto se to nije desilo, mi ćemo danas u 10 sati započeti proteste. To će nažalost ometati građane u svakodnevnim obavezama, ali trudićemo se da toga bude što manje", rekao je Ivković.

Prema njegovim rečima, Ministarstvo poljoprivrede nije razgovaralo sa poljoprivrednicima o njihovim zahtevima."Avansi koje su u međuvremenu počeli da nam isplaćuju su ponižavajući i beznačajni. Oni su nam dodatna motivacija da nastavimo protest, jer smo se još jednom uverili da nećemo dobiti subvencije kao ranije, pošto je to samo oko 10 odsto prošlogodišnje pomoći", rekao je Ivković.

Krajem marta oko 4.000 poljoprivrednika iz Vojvodine se uputilo za Beograd, ali ih je policija u tome sprečila. Ipak, bila je blokirana većina puteva u Pokrajini. Pošto su dva traktora uspela da prođu do Beograda, stotinak poljoprivrednika je po dogovoru sa ministrom unutrašnjih poslova Ivicom Dačićem došlo pred Palatu Srbija i predalo mu zahteve, kao zameniku premijera Srbije.

Poljoprivrednici smatraju da uredba Vlade Srbije o subvencijama na osnovu proizvodnje favorizuje prerađivačku industriju, na štetu proizvođača.

Tokom pregovora u Beogradu sa ministrom poljoprivrede Dušanom Petrovićem uoči početka protesta nije postignut dogovor o promeni uredbe o subvencionisanju proizvodnje.
Prema podacima Ministarstva poljoprivrede, poljoprivrednici su do 17. aprila za avans za prolećnu setvu predali više od 120.000 zahteva.

Avans za proizvodnju duvana, soje, suncokreta, uljane repice i šećerne repe je 4.000 dinara po hektaru. Avans za žitarice iznosi 1.500 dinara, a za krompir 2.000 dinara po hektaru.

Ratari na traktorima krenuli ka Pančevu

Oko 200 poljoprivrednika iz okoline Pančeva i Kovačice, koji su zakazali protest zbog neispunjenja zahteva za isplatu subvencija, krenuli su pre podne traktorima iz nekoliko pravaca prema Pančevu.Poljoprivrednici nameravaju da dođu do Rafinerije nafte, u kojoj će danas biti svečano otvoren jedan od novih pogona, a dolaze ministri Vlade Srbije i predsednički kandidat Demokratske stranke Boris Tadić. Jake policijske snage raspoređene su na svim putevima oko Pančeva, uključujući i poljoprivredne puteve kojima bi traktoristi mogli da priđu gradu, nezvanično saznaje agencija Beta u policiji.

Blokirana većina puteva u Vojvodini

Nezadovoljni poljopivrednici su u podne blokirali veći broj putnih pravaca na području Vojvodine i puteve Kragujevac-Topola i Rača-Cerovac u Šumadiji.Prema podacima saobraćajne policije, koje prenosi Auto-moto savez Srbije (AMSS), na području Subotice su blokirane sve priključnice autoputu E-75 (na Koridoru 10), kao i putevi Subotica-Kelebija i Subotica-Sombor, prenosi Beta.

Poljoprivrednici koji su nezadovoljni novim načinom subvencionisanja blokirali su i puteve Sremska Mitrovica - Kuzmin, Pećinci-Surčin, Beograd-Zrenjanin kod Čente, Bela Crkva - Vršac, put od Sremskih Karlovaca do Petrovaradina, između Inđije i Stare Pazove, kao i put Silvaš - Bački Petrovac.

Put između Vrča i Zrenjanina je u prekidu kod Konaka, put Novi Sad - Sirig je blokiran kod Čeneja, a blokiran je i putni pravac Šajkaš-Kovilj, navode u AMŠ i dodaju da se zbog stihijskih blokada ne preporučuje kretanje na put, jer su blokade moguće i na ostalim putnim pravcima.


Blokirani putevi ka Novom Sadu

Poljoprivrednici nezadovoljni načinom subvencionisanja u agraru blokirali su danas i stari put Subotica - Novi Sad u blizini Čeneja, čime je na toj vrlo prometnoj saobraćajnici, na prilazu Novom Sadu, stvorena duga kolona vozila.
Nezadovoljni poljoprivrednici blokirali su traktorima i prilaze autoputu Beograd - Subotica kod Kovilja, tako da je iz smera Šajkaša onemogućeno uključenje vozila na autoput ali se sprečava isključivanje rekao je Tanjugu predstavnik poljoprivrednika iz Titela Miroslav Bojanić.
Neprohodan je i put na izlazu iz Bačke Palanke prema Novom Sadu, gde je u blokadi učestvuje nekoliko destina zemljoradnika sa svojim traktorima, rekao je jedan od organizatora protesta nezadovoljnih poljoprivrednika Miroslav Ivić.

Predstavnik poljoprivrednika Miroslav Ivković izjavio je da su prilazi Subotici blokirani iz gotovo svih pravaca, a da je veliki broj traktora i na ulazima u Pančevo. Ivković takođe tvrdi da su blokirani prilazi Kanjiži, Kuli, Sivcu i drugim većim mestima u pokrajini.Organizatori protest nezadovoljnih poara takođe tvrde da su se protestu priduržili i zemljoradnici iz okoline Kragujevca, Mladenovca, Topole, Uba i još nekih mesta u centralnoj Srbiji.Ivković je rekao da „na svim mestima gde su blokirani putevi policija svoj posao obavlja veoma korektno“.

Blokirani Žabaljski most i prilazi Pančevu

Nezadovoljni poljoprivrednici iz Zrenjanina i okolnih sela blokirali su traktorima saobraćaj s obe strane Žabaljskog mosta na Tisi, koji se nalazi na magisralnom putu Zrenjanin-Novi Sad.
Zemljoradnici iz okoline Pančeva i Kovačice blokirali su sa 50 traktora putni pravac od Pančeva do Kovačice. Još jedna grupa zemljoradnika iz južnih pančevačkih sela blokirala je izlaz iz Pančeva pre okolnim selima, kod Rafinerije. Svi magistralni pravci prema Beogradu, Vršcu i Kovinu zasad su prohodni, a policija procenjuje da u protestu učestvuje oko 300 poljoprivrednika.

Milovanović: Ispunjenje zahteva nije moguće

Ispunjenje zahteva nezadovoljnih poljoprivrednika, koji su blokirali važnije saobraćajnice u Vojvodini i delu centralne Srbije, značilo bi poništavanje svih agrarnih uredbi donetih u 2012. i vraćanje već podeljenih subvencija, izjavio je Tanjugu pomoćnik ministra poljoprivrede i trgovine Miloš Milovanović.

On je istakao da u blokadi učestvuje deo nezadovoljnih poljoprivrednika, a da 10 udruženja ne stoji iza ovog protesta i smatra da to "nije adekvatan način izražavanja eventualnog nezadovoljstva merama ministarstva"."Poljoprivrednici koji se danas nalaze na putevima predstavljaju grupaciju koja se ne slaže i insistira na poništavanju svih uredbi i vraćanju na stari način subvencionisanja po hektaru", kazao je Milovanović.

On je naglasio da je novi sistem subvencionisanja po količini, a ne po hektaru uveden radi "fer i korektnije distribucije ograničenih finansijskih sredstava agrarnog budžeta na veći broj korisnika", a sve u cilju podsticanja produktivnosti domaće poljoprivrede.

"Premiranje proizvodnje cenovnom podrškom ima za zadatak jasan signal poljoprivrednicima da proizvedu više, unaprede svoju konkurentnost i produktivnost kako bi ostvarili više prava na državne subvencije, ali i veću zaradu", objasnio je Milovanović.

Kako je ukazao Milovanović, ova mera ima za cilj da podigne preko potrebnu produktivnost u ratarskoj proizvodnji koja se u našoj zemlji nalazi daleko ispod proseka u razvijenim zemaljama zapadne Evrope. "Imajući u vidu globalne spoljnopolitičke integracijske tokove naše zemlje, apsolutni imperativ naše poljoprivredne proizvodnje je unapređenje konkurentnosti i ova mera je put ka tome", rekao je on.

Ministarstvo poljoprivrede i trgovine je do sada po osnovu uredbe o premiranju biljne proizvodnje primilo 170.000 zahteva za avans u ukupnoj vrednosti od dve milijarde dinara, od čega je zaključno sa jučerašnjim danom isplaćeno više od 1,7 milijardi dinara, ukazao je on.Milovanović je dodao i da je rok od trenutka prijema zahteva do isplate veoma kratak i iznosi u proseku tri dana. On je podsetio da je prošle godine 82.000 korisnika ostvarilo pravo na direktno plaćanje po hektaru, i to za površinu od 1,07 miliona hektara.