Albanske bande, koje krijumčare sunarodnike i stanovnike Kosova, dobile su na snazi u poslednjih četiri-pet godina, zbog čega su porasle tenzije, ocenjuju sagovornici francuskog lista.
„Englezi, za koje su oni prave crne ovce, strahuju od širenja ove dijaspore u kojoj profesionalni kriminalci iz hotelskih soba vuku konce i šire kriminalne aktivnosti na obijanje stanova i krađu vozila“, kaže sagovornik lista.
Kriminalne grupe iračkih Kurda prebacuju novac preko „Vestern juniona“ u zapadnu Aziju ili ulažu u nekretnine i noćne lokale u Londonu, a Albanci paradiraju u ogromnim automobilima, navodi list.
„I ovde jedan deo (plena) odlazi za Albaniju, ali je teško da se (tome) stane na put zbog loše pravne saradnje između Pariza i Tirane“, kaže sagovornik Figaroa. List konstatuje da novac, kao u Srednjem veku, prelazi iz ruke u ruku do Albanije.
Protiv krijumčara iz Albanije policija koristi iste metode kao protiv trgovaca drogom — sofisticirane načine praćenja i prisluškivanja.
Francuska policija je u prvoj polovini 2015. godine zaplenila 4,5 miliona evra u vilama, na bankarskim računima i osiguranju u koje su krijumčari prebacili novac. O razmerama ove trgovine govori i podatak da je granična policija ove zemlje od januara raskrinkala 191 filijalu, što je za 17 odsto više nego u 2014. godini. Podignute su optužnice protiv 1.350 organizatora, krijumčara i njihovih pomagača, ali to nije zaustavilo nove kriminalne grupe.
Frank Dersen, gradonačelnih mesta u blizini Dankerka, kaže da su mu „više puta pretile osobe tako što su mi pokazivale oružje za pojasom ispod mantila… Danju i noću ih gledam kako odlaze i dolaze u punoj brzini u velikim engleskim automobilima. Pred mojim očima otvaraju gepek iz koga izlazi jedan ili dva migranta“.
„Biznis“ sa migrantima je postao najunosniji od svih kriminalnih aktivnosti, konstatuje Figaro. U Kaleu, na severu Francuske, gde se nalazi kamp sa izbeglicama, dva organizatora i jedan krijumčar koji su uhapšeni prošlog juna, za nekoliko nedelja skupili oko 350.000 evra krijumčareći Albance, Irance i Iračane koje su smestili u okolne hotele pre nego što su ih prebacili u kombiju za Veliku Britaniju uz pomoć britanskih saučesnika. Granična policija je pre toga uhapsila albansku kriminalnu grupu koja je prevozila migrante u kamionima. „Plaćali su između 6.000 i 7.000 evra po osobi“, objasnio je francuski policajac.
Ova grupa je sa Balkana do Francuske prebacila oko 300 osoba u kamionima, što je krijumčarima donelo zaradu od 2 miliona evra, svakom po 400.000.
Kriminalne grupe su prilagodile operativne metode tako da izmaknu policijskoj kontroli, manje su i efikasnije. Podelile su teritorije, kontrolišu parkinge i auto-puteve, a između njih neretko dolazi i do oružanih obračuna, piše francuski list.