Vesić: Beograd na vodi ključan za napredak
BEOGRAD - Razvojem Beograda na vodi naš grad postaje pravi turistički i poslovni centar Balkana, a ovaj projekat će privući druge investitore i to je ona prelomna tačka posle koje ćemo moći da kažemo da je Beograd krenuo put napretka, izjavio je danas gradski menadžer Goran Vesić.
On je na TV Pink ocenio da je "Beograd na vodi" najvažniji projekat naše zemlje, koji treba u Beograd i Srbiju da donese investiciju vrednu 3,5 milijarde evra. "To je investicija koja treba da obezbedi desetak hiljada novih radnih mesta i potpunu promenu izgleda našeg grada", kazao je Vesić.
Postavljanje kamena temeljca znači da počinje izgradnja prvih zgrada, u prvoj fazi biće izgradnja oko 300.000 kvadrata u šta će biti uloženo oko 300 miliona evra, naveo je Vesić. Kako je istakao, to je nešto što će pokrenuti građevinsku industriju Srbije, a kasnije će biti zamajac za razvoj i povećanje našeg bruto društvenog proizvoda, rekao je Vesić. On je podsetio da je za veoma kratko vreme raščišćen prostor, oko stotinu hektara, na kome će se graditi "Beograd na vodi". "Decenijama unazad skoro svaka gradska vlast je pokušavala da uradi nešto na ovom prostoru, ali mi smo prvi koji smo uspeli da raščistimo ovaj prostor koji je bio pod magacinima, šinama, zapuštenim objektima koji ničemu nisu služili. To je zato što mi radimo", rekao je Vesić.
On je podsetio da su svi urbanistički planovi Beograda, uključujući i one koje su usvajali oni koji se danas bune protiv "Beograda na vodi predviđali na tom prostoru izgradnju nekoliko miliona kvadrata. "Oni koji sada najavljuju da će pokušati da fizički spreče postavljanje kamena temeljca za Beograd na vodi, što je nečuvena bruka, imali svoj projekat na istom prostoru koji se zvao Menhetn na vodi", rekao je Vesić. On je dodao da je problem u tome što za realizaciju tog projekta "nisu bili su stanju da obezbede ne 3,5 milijardi već ni 3,5 evra i što ne da nisu rasčistili oko sto hektara magacina, šina i ko zna čega već ni kamen nisu bili u stanju da pomere". Vesić je istakao da u toj činjenici leži frustriranost protivnika "Beograda na vodi".
"Postoje projekti koji su iznad politike i koji donose opšte dobro. Jedan od njih je 'Beograd na vodi' i njegovoj realizaciji treba svi da se radujemo", ocenio je Vesić. On je naglasio da se u Beogradu na svakom koraku nešto gradi i da je naš grad postao jedno veliko gradilište sa puno kranova. "Rekonstrukcija trga Slavija će početi u aprilu iduće godine, a tender će biti raspisan između 1. i 15. novembra i mi se zaista trudimo da Beograd pretvorimo u gradilište, a to pokazuje i podatak da smo za prvih šest meseci ove godine izdali više od 400 građevinskih dozvola", rekao je Vesić. Kreće izgradnja "Beograda na vodi", nadam se brzoj rekonstrukciji hotela "Jugoslavija", gradi se velikim kompleks u Rajićevoj ulici koji je stajao godinama, šoping mol u Višnjici, veliki kompleks u Dalmatinskoj ulici, nova zgrada Airportsity, precizirao je Vesić.
Pored toga počinje gradnja nekoliko hotela poput Hiltona, blizu Slavije tako da Beograd sve više postaje ono što svi mi želimo, a to je pravi centar Balkana i ovog dela Evrope, zaključio je Vesić. Govoreći o pitanju migranata Vesić je naglasio da Grad Beograd u saradnji sa Ministarstvom za rad, socijalna i boračka pitanja i Komesarijatom za izbeglice radi sve da tim ljudima olakša vreme koje provedu u Beogradu. "Naše komunalne službe su prisutne u parku kod Autobuske stanice i održavaju higijenu, a otvoren je Dečji kutak u hotelu Bristol. Tu je organizovana jedna vrsta malog obdaništa gde majke sa malom decom mogu da provedu vreme, imaju hranu, lekarsku negu, sa njima rade vaspitačice i lica koje govore arapski", istakao je Vesić.
On je rekao da Srbija u saradnji sa EU sprema svoj prihvatni centar koji će biti u okolini Beograda. "Politika grada Beograda je usklađena sa politikom Vlade Srbije, a politika vlade je usklađena sa evropskom politikom. Mislim da se u ovoj celoj situaciji Srbija ponela bolje nego druge zemlje zato što smo mi zemlja koja je primila najviše izbeglica iz bivše Jugoslavije", naglasio je Vesić.
(Tanjug/Pink)