SUD BIH UBLAŽIO ZABRANU ORIĆU: Može slobodno da se kreće na teritoriji Federacije!
SARAJEVO - Sud Bosne i Hercegovine ublažio je mere zabrane nekadašnjem komandantu muslimanske vojske u Srebrenici Naseru Oriću, koji se tereti za ratni zločin nad zarobljenicima srpske nacionalnosti, i proširio mu kretanje na područje cele Federacije BiH, potvrila je Orićev advokat Lejla Čović.
Oriću je do danas bilo dozvoljeno kretanje samo u dva kantona u Federaciji BiH i to u Sarajevskom i Zeničko-dobojskom.
"Odbrana Nasera Orića juče je primila rešenje Suda BiH kojim je uvažen predlog odbrane, kojem se ni Tužilaštvo BiH nije protivilo, da mu se dozvoli kretanje na teritoriji Federacije BiH", navela je Čović za regionalnu televiziji N1.
Na snazi su ostale mere zabrane putovanja van zemlje, oduzimanje putnih isprava i obavezno javljanje u nadležnu policijsku stanicu jednom sedmično.
Sud BiH potvrdio je optužnicu koja je protiv Orića i njegovog saborca Sabahudina Muhića podignuta 27. avgusta, tereteći ih da su tokom rata postupali suprotno odredbama međunarodnog humanitarnog prava i Ženevskih konvencija.
Optužnica ih tereti da su počinili krivično delo ratni zločin protiv ratnih zarobljenika, odnosno za ubistvo tri zarobljenika srpske nacionalnosti tokom 1992. godine u mestima Zalazje, Lolići i Kunjerac. Tužilaštvo BiH optužnicu je podiglo nakon višemesečne istrage koja je sprovedena u saradnji s Državnom agencijom za istrage i zaštitu (SIPA) i Ministarstvom unutrašnjih poslova Republike Srpske.
Orić je tokom rata u BiH bio zapovednik 28. divizije Armije BiH, koja je delovala na širem srebreničkom području.
Protiv njega je zbog ratnih zločina vođen i postupak po optužnici koja je podignuta pred Haškim tribunalom, koji ga je oslobodio krivice. Zločini u selima Zalazje, Lolići i Kunjerac tom optužnicom nisu bili obuhvaćeni, a istragu protiv Orića zbog toga je odvojeno otvorilo Tužilaštvo za ratne zločine Srbije.
Po međunarodoj poternici, koju su zbog te istrage raspisale srpske vlasti, Orić je uhapšen u Švajcarskoj 10. juna. Nakon što su i Srbija i BiH od Švajcarske zatražile njegovo izručenje, Orić je 26. juna predat u nadležnost bosansko-hercegovačkog državnog Tužilaštva, koje je tada potvrdilo kako se protiv njega istraga vodi i u Sarajevu. Orić je od tada u BiH.