Od raka pluća u našoj zemlji svake godine oboli izmedu 3.500 i 4.000 ljudi, a 2.000 njih umre prve godine nakon postavljanja dijagnoze. Zbog toga je najvažnije povesti računa o prevenciji jer se pravovremenim javljanjem lekaru ta opaka bolest može držati pod kontrolom, pa i pobediti.
– Karcinom pluća po učestalosti u Srbiji poslednjih godina izbija na prvo mesto. Naime, pored karcinoma dojke kod žena i prostate kod muškaraca, rak pluća, nažalost, postaje najčešće oboljenje. Ranijh godina više su obolevali muškarci, ali danas je maltene podjednako zastupljen –ističe onkolog prof. dr Vladimir Kovčin.
Prema njegovim rečima, povećan je i broj mladih ljudi koji dolaze s tim problemom, a razlog je to što sve više njih u ranoj mladosti poseže za cigaretama.
– Pušenje nosi najveći rizik od karcinoma pluća – pušači imaju i do 20 puta veće šanse da obole. Još se ne zna tačan uzrok nastanka tog oboljenja, ali na prvom mestu su, pored duvana, zagađena sredina i neke rizične profesije poput rada u rudniku azbesta – objašnjava dr Kovčin.
Jedan od razloga ove zastrašujuće statistike obolevanja, ali i umiranja jeste to što se pacijenti kasno javljaju lekaru.
– Karcinom pluća je podmukla bolest koja uglavnom ne pokazuje simptome sve dok već ne bude prekasno. U tim fazama oboljenja njegovi znaci uglavnom zavise od toga gde je lociran. Ako je zahvaćena plućna maramica ili je na periferiji pluća, javlja se bol, a u slučajevima kada je zahvaćen krvni sud, pacijent iskašljava krv ili se guši – navodi naš sagovornik. Upravo iz tog razloga rutinska godišnja kontrola je veoma važna.
– Kontrola bi čak trebalo da bude obavezna da bi se sprečilo obolevanje još većeg broja ljudi. Svako ko je pušač više od deset godina treba posebno da kontroliše pluća, jer se posle toliko vremena konzumiranja duvana rizik od nastanka karcinoma mnogostruko povećava. Kod mene su dolazili pacijenti koji su mesecima bili lečeni od upale pluća, a u stvari je dijagnoza bila potpuno drugačija. Zato bih naglasio da, ako upala ne prolazi dve nedelje, treba obratiti pažnja na mogućnost postojanja karcinoma. Važnije je prvo eliminisati najgoru mogućnost, pa će se onda lako lečiti sve drugo – naglašava dr Kovčin.
Znaci upozorenja
Respiratorni simptomi: uporan kašalj, iskašljavanje krvi, šištanje u plućima ili zadihanost
Sistemski simptomi: gubitak težine, groznica, krivljenje noktiju ili stalan umor
Simptom izazvan rastom tumora: bol u grudima, kostobolja, opstrukcija gornje šuplje vene, otežano gutanje
Činjenice
→ Rak pluća je bolest za koju je karakterističan nekontrolisan ćelijski rast u tkivu pluća
→ Ako se ne leči, može doći do proširenja tog izraštaja van pluća putem procesa metastaze u okolna tkiva i druge delove tela
→ Najčešći uzrok raka pluća je dugotrajno izlaganje duvanskom dimu, koji uzrokuje od 80 do 90 odsto slučajeva obolevanja
→ Nepušači čine od 10 do 15 odsto obolelih od raka pluća, koji se kod njih uglavnom javlja kao posledica kombinacije genetskih faktora
→ Rizik od obolevanja povećava izloženost radonu, azbestu, zagađenom vazduhu i sekundarnom udisanju duvanskog dima
→ Od raka pluća u svetu svake godine umre 1,38 miliona ljudi
Tekst: Jelena Pronić