SUĐENJE ZA POBUNU JSO: Zatraženo dodatno saslušanje Zorana Mijatovića

Kurir/Nemanja Pančić
Branioci optuženih zatražili su dopunsko saslušanje bivšeg načelnika beogradskog centra DB-a Zorana Mijatovića povodom navoda koje je izneo u svojoj nedavno objavljenoj knjizi

BEOGRAD - Pred Specijalnim sudom u Beogradu danas je izvođenjem dokaza nastavljeno suđenje osmorici pripadnika rasformirane Jedinice za specijalne operacije (JSO) optuženih za oružanu pobunu 2001. godine.

Optuženi za pobunu su bivši komandanti JSO Milorad Ulemek, Zvezdan Jovanović i Dušan Maričić, koji u požarevačkom zatvoru izdržavaju maksimalne kazne zatvora zbog najtežih krivičnih dela, među kojima je i ubistvo premijera Zorana Djinđića.

Optuženi su i Veselin Lečić, Dragoslav Krsmanović, Dragiša Radić, Vladimir Pocić i Mića Petraković koji se brane sa slobode. Sudu su na današnjem suđenju predočeni izveštaji BIA o prisluškivanim razgovorima koji su u vreme pobune išli iz centra za obuku JSO u Kuli ka Beogradu i obratno.

Odbrana je osporavala validnost tih dokaza, tvrdeći da na izveštajima o zabeležnim razgovorima nema potpisa ni pečata.

Na kraju današnjeg ročišta branioci optuženih su zatražili veštačenje potpisa optuženog Maričića, koji je u to vreme bio komadant jedinice, jer su različiti na različitim dokumentima. Takođe je predloženo dopunsko saslušanje bivšeg načelnika beogradskog centra DB-a Zorana Mijatovića povodom navoda koje je izneo u svojoj nedavno objavljenoj knjizi.

O predlozima sud tek treba da donese odluku, a suđenje se nastavlja sutra. Optuženima se stavlja se na teret izvršenje krivičnog dela oružana pobuna iz tada važećeg Krivičnog zakona SRJ.

Svi optuženi u svojim odbrana tvrdili da se radi o protestu zbog izručenja haških optuženika u kojima JSO nije želela da učestvuje.

U optužnici se navodi da je od 9. do 17. novembra 2001. godine JSO otkazala poslušnost komandi, povukla svoje pripadnike u centar u Kuli, prekinula komunikacije s komandom i u više navrata odbila zahteve načelnika resora, ministra unutrašnjih poslova i premijera Zorana Djinđića, da prekine sa pobunom. Istovremeno, operativni deo Jedinice borbenim vozilima i naoružanim ljudstvom u dva navrata je blokirao autoput.

Prvi put je to učinjeno 10. novembra na autoputu Novi Sad-Subotica u blizini Vrbasa, a drugi put 12. novembra blokadom autoputa kroz Beograd kod Sava centra.

Na taj način je, kako se navodi u optužnici, vrlo jasno iskazana spremnost Jedinice za primenu nasilja ukoliko se ne prihvate njeni ultimativni zahtevi za smenu tadašnjeg ministra policije Dušana Mihajlovića, načelnika resora DB-a Gorana Petrovića i njegovog zamenika Zorana Mijatovića.

Takvim postupanjem Jedinice, bili su neposredno ugroženi bezbednost i ustavni poredak zemlje, navodi se u optužnici. Protest JSO je prekinut nakon što su Petrović i Mijatović podneli ostavke, dok Mihajlović to nije učinio.