– Problemi u polnom životu muškaraca kroz istoriju su bili tabu-tema, a retki su bili muškarci koji bi s lekarom otvoreno razgovarali o svom seksualnom problemu ili polnoj nemoći odnosno zatražili savet ili lečenje. I dan-danas, posebno u patrijarhalnim društvima, kod muškaraca postoji blokada kada treba govoriti o ličnoj seksualnosti. Svaku slabost na tom polju mnogi još uvek doživljavaju kao pitanje sopstvene muškosti i priznavanje nesposobnosti. Srećom, svest muškaraca o ovom problemu u poslednjih nekoliko godina znatno se promenila, pa su sada lekari dobili bolji uvid u učestalost pojave erekcijske disfunkcije – ističe naš sagovornik dr Duško Stanojević, urolog.
Svako bar jednom oseti simptome
Muškarci koji pate od erektilne disfunkcije ne mogu da postignu erekciju i zadrže je dovoljno jakom do kraja polnog odnosa.
– Takvo stanje se ne smatra normalnim ni u kojem životnom dobu, te ga je potrebno lečiti. Prema nekim istraživanjima, više od polovine muškaraca u dobu od 40 do 70 godina susreće se sa ovim problemom, a čak 90 odsto njih do četrdesete godine barem jednom oseti simptome. Erekcija predstavlja vrlo složen proces u koji su uključeni mozak, krvni sudovi, živci i glatko mišićno tkivo unutar penisa. Ukoliko bilo koja od navedenih karika ne obavlja svoj posao na pravilan način, muškarac možda neće biti u stanju da postigne ili održi erekciju. Tada nastupa stanje koje nazivamo erektilna disfunkcija. Malo je poznato da gotovo 90 odsto uzroka leži u nekom fizičkom poremećaju u organizmu. Samo desetak odsto su psihološki uzroci, a i oni su često samo rezultat nekog već postojećeg fizičkog problema.
U direktnoj vezi sa zdravljem
Erektilna disfunkcija može biti rezultat mnogih bolesti:
Bubrežne bolesti mogu prouzrokovati hemijske promene u organizmu, koje dalje utiču na nivo hormona, cirkulaciju, funkciju živaca i nivo energije.
Bolesti krvnih sudova, uključujući aterosklerozu, visok krvni pritisak i visok nivo holesterola u krvi, odgovorne su za čak 70 odsto slučajeva erektilne disfunkcije, budući da sprečavaju normalan protok krvi u mozak, srce i penis.
Dijabetes može prouzrokovati oštećenja na nervima i arterijama koja zatim mogu otežavati postizanje erekcije. Od 35 do 50 odsto dijabetičara takođe ima problema i sa erekcijom.
Um i telo rade zajedno
– Osim spomenutih, postoji još mnoštvo drugih fizičkih uzroka erekcijske disfunkcije: hirurški zahvati, povrede, hormonski disbalans, preterivanje sa alkoholom, cigaretama i drogom, kao i veliki broj lekova koji kao propratni efekat mogu imati tu pojavu. Kako normalan polni život zahteva da um i telo rade zajedno, tako mnogi emocionalni ili psihološki problemi mogu dovesti do poteškoća u postizanju erekcije. A često je uzrok tih problema upravo erektilna disfunkcija i nezadovoljstvo koje ona stvara – ističe naš sagovrnik.
Obratite se lekaru
Prvi korak u lečenju je reći da problem postoji. Muškarci često neće da priznaju da nešto nije u redu s njihovom muškošću, pa je to vrlo važan korak.
Sledeći korak je poseta lekaru, obavljanje pregleda i savetovanje o načinu lečenja. Sasvim je normalno da se kod lekara osećate nelagodno jer razgovarate o svom polnom životu, koji je intimna stvar. Važno je da shvatite da niste jedini koji pati od erektilne disfunkcije te da se taj problem ne događa samo vama. Zavisno od istorije bolesti i pregleda, lekar će verovatno zatražiti da uradite određene laboratorijske testove. On će proceniti postoji li neka bolest ili stanje na koje treba posebno obratiti pažnju pre nego što se pristupi lečenju.
Zdrav život najbolja prevencija
Promena nezdravih navika može umnogome poboljšati seks. Već samo vraćanje težine na normalu i vežbanje imalo je efekta kod 33 odsto muškaraca. A ukoliko je reč o pušaču, prestanak pušenja neće doprineti samo boljem seksu već i opštm zdravstvenom stanju. Zdrava ishrana, manje nerviranja, više kretanja i aerobne vežbe takođe su korisni za zdravlje. Nemojte da ćutite i krijete svoj problem jer dobro rešenje sigurno postoji!
Ima leka!
Postoje brojni načini lečenja, a danas najpopularniji i najefikasniji su lekovi tzv. inhibitori fosfodiesteraze tipa 5 (PDE-5).
– Na našem tržištu iz ove grupe koriste se lekovi tadalafil, sildenafil i vardenafil. Važno je napomenuti da oni deluju samo ukoliko postoji seksualna stimulacija, tako što povećavaju protok krvi kroz penis. Deluju brzo i omogućavaju postizanje i održavanje erkcije tokom polnog odnosa, a imaju malo neželjenih efekata slabijeg intenziteta. Lekovi iz ove grupe doskora su uzimani samo „po potrebi” – od 30 do 60 minuta pre planiranog seksualnog odnosa. Razlikuju se po dužini dejstva, i tu se najefikasnijim smatra tadalafil, koji deluje ćak 72 sata, omogućavajući partnerima spontanost i slobodu izbora trenutka. To je lek na čiji efekat ne utiču ni hrana ni piće, kao ni doba dana kada se uzima. Od ove godine na tržištu je dostupan lek koji aktivnu supstancu sadrži u niskoj dozi od 5 mg i uzima se svakodnevno. Dodatna pogodnost je to što uklanja i simptome benigne hiperplazije prostate (BPH). Istraživanja su pokazala da 80 odsto muškaraca koji imaju ED imaju i simptome BPH kao i da više od polovine pacijenata sa simptomima BPH ima ED. Svakako, prvo se treba posavetovati s lekarom, posebno u slučaju bolesti srca i lekova koji sadrže nitrate.
Tekst: Vesna Stanimirović
Poznati koji su imali ovaj problem
Hju Hefner
Svi znamo na čemu je Hefner izgradio imidž, ali u nekoliko navrata pojavile su se priče da je to čista fasada. Njegova bivša verenica Kristal Haris tvrdila je da je jedan jedini put kada su ona i Hef imali seks, njegova erekcija trajala svega dve sekunde. Još jedna Hefnerova bivša, Kendra Vilkinson, rekla je da je seks s njim trajao jedan minut, a njegova partnerka Izabela Sent-Džejms da je on samo ležao „poput mrtve ribe”.
Elvis Prisli
Legendarni Elvis našao se na tapetu glumice Natali Vud, koja je njegovom prijatelju Bironu Rafaelu rekla da pevač jednostavno nije umeo da se snađe u krevetu. Doduše, o Elvisu su kružile mnoge priče, od toga da je bio impotentan, da je uživao isključivo u voajerizmu, pa do sasvim suprotnih – da je bio nezasit.
Sigmund Frojd
Otac psihoanalize pričao je mnogo o svojoj majci. Zajedno s kokainskim problemima i borbom sa zavisnošću od masturbacije čuveni Sigmund Frojd nije ni mogao da ima kvalitetan seksualni život. Eipov kompleks i kokainska zavisnost nikako nisu dobar recept za zdravu seksualnost.
Žan Pol Sartr
Bio je prava zvezda sredinom 20. veka, a kako nije bio preterani ljubitelj monogamije, otprilike pola Francuske dobilo je priliku da iskusi ljubavničke čari ovog slavnog pisca i filozofa. Sartr je upotrebljavao svoj intelekt za osvajanje žena, a sebe je smatrao „akademskim Don Žuanom”. Uprkos svemu, kružile su glasine da je bio grozan ljubavnik i da su mu kroasani bili draži od seksa.
Franc Kafka
Iako mu seks za jednu noć nije bio nimalo stran, Kafka je navodno prezirao snošaj. Smatrao ga je prljavim, imao je problema sa samopouzdanjem i grozno mišljenje o svom telu, zbog čega nije dozvoljavao da ga vide golog, iako je često posećivao parna kupatila.