Razgovor za posao iz ugla HR stručnjaka

Ako imate video-intervju za posao, obratite pažnju na sledeće detalje

Foto: Pr
Razvoj tehnologije i ukidanje granica za poslove i projekte za frilensere (posebno u informacionim tehnologijama), doveli su do ekspanzije video-intervjua kao najlakšeg načina da se o svemu dogovorite sa svojim poslodavcem.

Na šta treba da obratite pažnju?

U svetu su video-intervjui već dugo lakši (i jeftiniji) način da poslodavci upoznaju potencijalne saradnike. Prostor i organizacija više nisu problem, treba samo uskladiti rasporede na jedan sat.

Kada je saradnja vezana za IT poslove, ovo će uskoro biti i osnovni način da se izaberu pravi kandidati. Istraživanje kompanije Software Advice pokazalo je da, u 47 posto slučajeva, IT kompanije daju prednost kandidatima koji – uz onlajn prijavu – naglase da su spremni na video-intervju. Time pokazuju i poštovanje vremena svog potencijalnog poslodavca, ali i svoju „opuštenost” u digitalnom svetu.

Naravno, postoje znaci i detalji koji o kandidatima govore mnogo više nego što bi oni želeli.

Osnove već verovatno znate – temeljna priprema, stisak ruke, pametno osmišljena i prilagođena pitanja, stavljanje u stvarne poslovne situacije – ali većina znanja zasnovana je na iskustvima iz razgovora „licem u lice”.

Stavimo se zato na trenutak u poziciju HR menadžera. Šta treba da primetite kada vodite video-intervju?

1. Okruženje

Kada razgovarate u kancelariji, kao HR stručnjak nemate nikakav uvid u privatni život kandidata. Video-intervjui vam najčešće daju makar naznake onoga što vaš potencijalni saradnik voli, jer dok ste vi u kancelariji, kandidati su najčešće u svom domu.

Da li je prostor uredan? Da li ima fotografija, slika ili postera? Kako je prostor organizovan? Ako mnogo stvari vidno nije na svom mestu ili druge osobe prolaze kroz kadar i u pozadini se čuje televizor, to mnogo govori i o odnosu prema poslu. Bez obzira na to koliko je osoba zaista uredna, ako se nije potrudila da i okruženjem ostavi utisak, ima razloga da sumnjate i u sposobnost organizacije vašeg budućeg kolege.

2. Uvežbani odgovori

Mali govori nisu dobri, bilo gde da se razgovara. Iako to znači da se kandidat potrudio da se kako-tako pripremi, oni i dalje ne daju realnu sliku. Pošto video-intervju ostavlja prostor da se napravi čitava mala scenografija, obratite pažnju na sveske ili papire koji su postavljeni tako da kandidat sa njih može nešto i da pročita.

Dobro pripremljen kandidat se neće zbuniti zbog potpitanja, neće se usiljeno smejati i razmisliće pre nego što odgovori na neočekivano pitanje.

3. Govor tela

Kompanija Career Builder napravila je istraživanje sa 2.100 HR menadžera. Od njih je traženo da istaknu najveće greške uočene za vreme razgovora za posao. Čak 65 posto ih je navelo izbegavanje kontakta očima kao najveću grešku, a na drugom mestu (36%) našlo se odsustvo osmeha. Na ovo ne treba zaboraviti ni kod video-intervjua.

Istina, sve greške je lakše uočiti u direktnim razgovorima uživo. Ipak, ako kandidat nijednom pogled ne zadrži na kameri ili se koncentriše na određenu tačku u prostoru, vrlo je verovatno da mu neko pomaže.

4. Tehnologija

Naravno da postoje okolnosti na koje se ne može uticati, ali loša internet-konekcija ne sme da bude jedna od njih. Ako veza puca, kandidat se ili precenio ili se naprosto nadao najboljem.

Ukratko – nije spreman. Vrlo verovatno će isti odnos imati i prema preprekama na poslu. Ipak, uvek dodatno proverite da li je „loš internet” slučajnost i nesrećan splet okolnosti.

5. Odeća

Na svakom razgovoru za posao pojavi se makar jedan kandidat koji nije najbolje shvatio koliko je odeća u poslovnom svetu važna. Pogrešan izbor, izgužvana košulja, prevelik sako… sve to govori da kandidatu nije prijatno u takvom „izdanju”, pa mu verovatno neće biti prijatno ni na radnom mestu.

Kod video-intervjua je situacija komplikovanija, jer u stvari kandidata ne vidite u celini. Niko ne garantuje da se nije obukao i spremio samo koliko je u vidnom polju kamere. Zato tražite detalje: pogledajte i frizuru i nokte i odeću; način na koji kandidat sedi; da li stalno popravlja kravatu… Ipak, ovde je najteže primetiti da li je nekome prijatno ili glumi.

Ovih pet znakova HR menadžerima pomažu da razdvoje žito od kukolja u procesu zapošljavanja. Za sve što se za vreme video-intervjua dešava odgovorni ste vi i vaša pripremljenost za konkretan razgovor. Upravljanje ljudskim resursima nije jednostavno, jer zaposleni jesu srž kompanije. I samo od vas zavisi koliko će se vaš izbor dobro pokazati.