Po čemu se razlikuju virus i bakterija?

Profimedia
Iako je reč o potpuno različitim mikroorganizmima, mnogi ih ne razlikuju

Ovaj članak je preuzet sa sajt National Geographic.

Razna oboljenja i infekcije mogu biti virusne ili bakterijske, zbog čega gotovo svakodnevno čujemo ove termine.

Ipak, uprkos tome, mnogi i dalje ne shvataju u potpunosti po čemu se virusi i bakterije razlikuju, a najbolji način da se s njima izborimo jeste da shvatimo šta su oni i kako deluju.

Virusi su organizmi koji opstaju i živi i „neživi“. Kada se, na primer, nalaze u vazduhu ili na nekoj površini pre nego što ih neko u prolazu udahne, virusi su inertni. Tek kada se unesu u organizam, aktiviraju se. Takođe, oni nisu sposobni za samostalnu reprodukciju – potreban im je domaćin, organizam u kojem bi se vezivali za druge ćelije.

S druge strane, bakterije su živi organizmi kojima nije potreban domaćin da bi se razmnožili: one su u stanju da se dele, raste i opstaju i izvan nekog živog organizma.

Obično se o bakterijama i virusima misli kao o izazivačima bolesti, ali oni mogu biti korisni za organizam. Tako, recimo, bakterije u digestivnom traktu olakšavaju varenje hrane i dopremanje hranljivih materija u organizam.

S obzirom na to koliko su jednostavni u odnosu na bakterije, virusi su sitniji – mogu biti i do 10.000 puta manji od bakterije.

SA SAJTA NATIONAL GEOGRAPHIC PREPORUČUJEMO VAM JOŠ:

Bračna lutrija: Srbin i Albanka

Pronađena Sodoma, biblijski grad bluda i razvrata?

POGODITE KO JE NA PRVOM MESTU: 23 najbogatije zemlje na svetu

NASMEJTE SE: Šta se dogodi kad niste oprezni u blizini radoznih makakija?

ISTRAŽIVANjE: Da li muškarci i žene različito reaguju na raskid ljubavne veze?