BEOGRAD - Predsednik Srbije Tomislav Nikolić, za razliku od većine visokih funkcionera SNS, smatra da vanredni parlamentarni izbori nisu dobro rešenje za Srbiju, saznaje Kurir od izvora bliskih šefu države.
Prvi čovek naše države je ovaj svoj stav poverio svojim najbližim saradnicima, a obrazložio ga je time da bi Srbija izgubila vreme za izbore i nanela sebi ekonomske troškove.
- Nikolić je razgovarao s najbližim saradnicima o izborima. Rekao je: „Nisam izričito protiv izbora, ali mislim da se ništa u vezi sa rasporedom političkih snaga ne bi promenilo, a kampanja bi potrošila vreme potrebno za važnije poslove ministara“ - otkriva izvor Kurira.
Razumljiv stav
Predsedništvo SNS je, podsetimo, na poslednjem sastanku zatražilo od lidera stranke Aleksandra Vučića da sledeće godine raspiše izbore na svim nivoima. Međutim, on je tada od njih zatražio vreme za donošenje odluke, razmišljanje, i najavio da će prelomiti do 15. oktobra.
Milan Nikolić, politički analitičar, kaže da je Nikolićev stav razumljiv.
- Izborima se menja sastav vladajuće koalicije, što je moguće uraditi i bez izlaska građana na glasanje. Objektivno, izbori nisu jeftini, a potrošilo bi se dosta vremena na pripreme i posle njih, što naročito ne ide u prilog ekonomskim reformama - kaže Nikolić.
Dragomir Anđelković, politički analitičar, kaže da turbulencije koje izbori izazivaju mogu da budu jedan od razloga zbog kojih je šef države protiv njih.
Stranke podeljene
- Postoje razlozi za i protiv izlaska na izbore na svim nivoima. U prilog ide i činjenica da će se svakako održati i pokrajinski i lokalni izbori, te će trošak biti neznatno veći. Međutim, izlazak na glasanje izaziva turbulencije, što može da bude jedan od razloga protiv - kaže Anđelković.
Među velikim zagovornicima izbora, osim opozicionih DS, SDS, DSS, SRS, su Nebojša Stefanović, ministar policije, Zorana Mihajlović, ministarka saobraćaja, Nikola Selaković, ministar pravde, kao i Aleksandar Vulin, ministar rada.
Međutim, najžešći protivnik vanrednog glasanja za parlament je lider SPS Ivica Dačić, ali i predsednik SDPS i Rasim Ljajić koji smatra matra da će izbori narušiti kontinuitet reformi i političku stabilnost. Ljajić je i rekao da mu se „čini da će vanrednih izbora ipak biti“.
Ako ih bude
IZBORI TEK OD KRAJA APRILA?
Ukoliko premijer Vučić da zeleno svetlo za održavanje vanrednih parlamentarnih izbora, oni svakako neće biti održani pre kraja aprila, saznaje Kurir. Inače, izbori u Vojvodini trebalo bi da budu raspisani krajem marta sledeće godine jer, prema propisima, raspisuje ih predsednik Skupštine Vojvodine „90 dana pre isteka mandata Skupštine, tako da se izbori okončaju u narednih 60 dana“. U to vreme bi mogli da budu održani i lokalni izbori, jer Zakon o lokalnim izborima kaže da se moraju sprovesti „najkasnije 30 dana pre kraja mandata odbornika kojima ističe mandat“.