LIMA - Srbija je primer zemlje koja dobija priznanje za svoje reforme i obezbeđuje punu profesionalnu i finansijsku podršku MMF-a, Svetske banke i drugih finansijsih institucija za njihovu realizaciju, izjavio je danas ministar finansija Dušan Vujović.
Posle sastanka Komiteta za razvoj borda guvernera MMF-a i Svetske banke u Limi, Vujović je ocenio da je taj skup nedvosmisleno potvrdio podršku međunarodnih finansijkih instutucija i svih zemalja članica prihvatanju održivih ciljeva razvoja za narednih 15 godina kao osnove za borbu protiv siromaštva zasnovanu na punom aktiviranju ukupnih ljudskih i resursnih potencijala u svetu, saopštilo je Ministarstvo finansija.
Globalna finansijska stabilnost je poboljšana, ali su rizici i dalje visoki pa su grupacije Svetske banke i MMF na današnjem Komitetu za razvoj borda guvernera Međunarodnog monetarnog fonda i Svetske banke pozvane da nadgledaju rizike i poboljaju pomoć zemljama kako bi odrale svoj ekonomski rast i napredak. Oslanjajući se na diskusije sa sastanaka održanih prošlog proleća kada su usvojeni ciljevi odrivog razvoja do 2030.godine, podrana je uloga Svetske banke u sazivanju, povezivanju i koorinaciji izmedu vlada UN, MMF, Multilateralnih razvojih banaka i Svetske trgovinske organizacije.
Naglašena je potreba da fokus bude na inkluzivnom rastu, infrastrukturi, razvoju u oblasti zdravstva i razvoju privatnog sektora. Finansijske institucije se i dalje suočavaju sa izazovima obnove kapitala, povećanjem priliva sredstava i odvikavanjem zemalja od traženja finansijske pomoći.
Komitet je procenio da oslabljena kreditna sposobnost vodi ka znatnom smanjenju zaduivanja u narednih nekoliko godina i da iako postoje negativni pritisci na ovaj sektor, banke imaju dovoljno kapitala da prežive. Na sastanku je potvrđena posvećenost rodnoj ravnopravnosti koja je od ključnog značaja za okončanje siromaštva i jačanje zajedničkog napretka i napor da se primenom nove strategije Svetske banke postojeće rodne praznine svedu na najmanju moguću meru.
Na Komitetu je bilo reči i o aktuelnoj izbeglickoj krizi i rešenju za izazove koje imaju zemlje i regioni u previranju, posebno u Bliskom Istoku i Severnoj Africi. Sastanci dve vane svetske finansijske institucije, od kojih je jedna zaduena za monetarnu i fiskalnu, a druga za razvojnu ekonomsku politiku, svake treće godine održavaju se van Vašingtona. Ove jeseni domaćin je bila Lima, prestonica Perua a Komitet je izrazio zahvalnost Vladi Republike Peru za gostoprimstvo tokom održavanja Godišnje skupštine. Naredni sastanak Komiteta za razvoj najavljen je za 16. april 2016. godine u Vašingtonu, navedeno je u saopštenju Ministarstva finansija.