– Nakon ličnog iskustva s Bahovim kapima, a kasnije i iskustva meni poznatih ljudi, došla sam na ideju da bih mogla da pomognem onima koji imaju emotivnu patnju – počinje svoju priču naša sagovnorica Žana Marić, Bahov praktičar.
Bolest kao posledica
Fizički simptomi su uvek posledica emotivne neravnoteže, pa se delujući na nju smanjuju ili potpuno uklanjaju fizički simptomi.
– Često je veoma lako ukloniti mentalnu i emotivnu patnju pomoću Bahovih kapi, koje deluju suptilno a veoma efikasno. Zašto ne pomoći ljudima koji pate kada je rešenje emotivnih problema nadohvat ruke? Najvažnije je motivisati klijenta da sebi pomogne, da uoči problem i da teži promeni. Bahove cvetne kapi pomažu da prevaziđemo prepreke kao što su posesivnost, sebičnost, strah, nedostatak pažnje, depresiju, dominaciju, i da uspostavimo harmoniju sa samim sobom i svojim okruženjem. Kada je čovek u harmoniji s vlastitom prirodom, on je zdrav i srećan. Kapi su potpuno prirodne i neškodljive, pa nikako ne mogu da odmognu – objašnjava Žana.
Svako ima svoju kombinaciju
Posle razgovora Bahovog praktičara s klijentom, zajedno se dolazi do njegove lične kombinacije kapi. Maksimalan broj kapi u jednoj kombinaciji je sedam od ukupno 38. A kada nastupa poboljšanje?
– Ne postoji jedan, definitivan odgovor na pitanje kada nastupa poboljšanje jer je svaka osoba posebna, a svaka situacija jedinstvena. Ne treba mnogo da se izmene neka prolazna stanja i emocije koje su se razvile u skorije vreme. Možda će biti dovoljno nekoliko doza. Ali za duboko ukorenjene probleme, koji traju mesecima ili čak godinama, poboljšanje će biti postepeno, trajaće duže, ali će do njega sigurno doći. Ako ne dođe do poboljšanja, znači da klijent u razgovoru nije dao sve potrebne informacije, pa njegova lična kombinacija kapi ne deluje na problem. Klijent i Bahov praktičar ravnopravno učestvuju u određivanju lične kombinacije pa je i odgovornost za uspeh ravnopravna. Bahov praktičar ide do granice koju postavi klijent, nikada preko nje. Ponekad se kod klijenta pojavi nesvestan otpor prema promeni, jer mu ona ne odgovara u tom trenutku, što praktičar obično zapazi i poštuje – navodi naša sagovornica.
Savladajte prepreke
Bahova metoda je jednostavna, potpuno neškodljiva, komplementarna bilo kom vidu terapije. Ovom metodom klijent otklanja prepreke koje stoje na putu njegovog unutrašnjeg mira. Prema dr Bahu, ignorisanje signala da smo u mentalnoj ili emotivnoj neravnoteži vodi oboljenjima ili povredama, a krajnja posledica je bolest. Kombinacijom kapi delujemo na probleme koji su vidljivi. Postepeno, pošto je čovek slojevito biće, skidamo sloj po sloj, dok ne dođemo do pravog uzroka problema. U današnje vreme, kada smo pod raznim pritiscima, zašto ne pomoći sebi na lak i neškodljiv način. Zašto ne bismo bili zadovoljniji, smireniji, opušteniji a time i zdraviji. Neke kapi možemo koristiti i preventivno, kao one za prvu pomoć, kad god smo izloženi velikom stresu. Određene kapi možemo koristiti za brži oporavak, one pomažu deci i roditeljima kada deca kreću u vrtić ili školu. Takođe, kod promene posla, selidbe, smrti drage osobe, razvoda, puberteta, menopauze i bilo koje druge stresne situacije Bahove kapi će nam sigurno pomoći. To je način da savladamo prepreke koje nam stoje na putu do zadovoljstva i ispunjenog života.
Tekst: Vesna Stanimirović
Šta leče?
Dr Bah je svoje kapi podelio u sedam gupa na osnovu problema na koje deluju:
1) strah
2) nesigurnost
3) nedostatak zanimanja za aktuelna zbivanja
4) usamljenost
5) preosetljivost na spoljne uticaje i ideje
6) utučenost ili očaj
7) preterana briga o tuđoj dobrobiti
Efikasne i bezbedne
Karakteristike
- Nemaju kontraindikacije, mogu ih koristiti čak i bebe, trudnice, stari i bolešću iscrpljeni ljudi.
- Primena je laka: nakapavaju se ispod jezika, u čašu vode, utrljavaju iza ušiju i na zglavke kod beba.
- Efikasne su u otklanjanju emotivne i mentalne patnje.
- Pomažu u sticanju veština kao što su samokontrola, koncentracija, tolerancija.
- Njihova primena ne isključuje korišćenje neke druge terapije, medicinske ili homeopatske.
-Nemaju nikakvo neželjeno dejstvo.
- Predoziranje nije moguće.
- Čuvanje je jednostavno: nisu osetljive na spoljne uticaje, kao sto su svetlost, toplota, zračenje.
- Ne izazivaju zavisnost.
Iskustvo iz ordinacije
Na razgovor mi dolazi lepa i zgodna žena od četrdesetak godina. Počinjemo priču i ona mi objašnjava da je veoma uspešna u poslu, ali vrlo nezadovoljna ličnim životom. Obeshrabrena je i nesrećna zato što ne može da nađe odgovarajućeg partnera, a toliko želi ozbiljnu vezu koja bi eventualo prerasla u brak – priča Žana Marić, Bahov praktičar.
– Ono što je bilo primetno u njenom nastupu, pored izuzetno lepog izgleda, bila je hladnoća u komunikaciji i nedostatak emocija. Kasnije, u razgovoru, i sama je rekla da je čula kako je ponekad, iza leđa, nazivaju ledenom kraljicom. Van posla vreme je uglavnom provodila sama. Usamljenost koju je osećala, po njenim rečima, postala je nepodnošljiva. U daljem razgovoru saznala sam da je imala nekoliko veza, koje su se, kao po pravilu, veoma brzo završile. Zajednički smo zaključile da je potrebno da radimo na njenom osnovnom problemu – ponavljanju greške jer ništa nije naučila iz iskustva. Uvek je birala isti tip muškarca i svaka veza se završavala na isti način. Stoga je već izgubila nadu da će uspeti da nađe nekoga ko joj odgovora i kome odgovara ona. Iza njenog nastupa nazrela sam dozu nesigurnosti, pa i straha...Zajednički pravimo njenu kombinaciju Bahovih kapi. S obzirom na to da prvi sledeći kontakt obično obavimo telefonom posle sedam dana, iznenadila sam se kada sam s druge strane žice začula glas neke vesele žene. Nije precizno umela da mi objasni šta se dešava, samo je imala osećaj opuštenosti. Posle tri nedelje izjavila je da se oseća bolje, da više nema straha ni obeshrabrenosti. Kao da je dobila vetar u leđa. Nakon nekoliko susreta preda mnom je stajala žena iz čijeg držanja više ne izbija ni trunka hladnoće, čak je i sama primetila da je ljudi iz okruženja drugačije gledaju. Odjednom se osetila prihvaćenom u svojoj sredini i bila zadovoljna što je prevazišla svoju unutrašnju patnju zbog usamljenosti I neostvarenosti u privatnom životu. A princ na belom konju… možda će se i on pojaviti kada princeza bude spremna za njega – završava svoju priču naša sagovornica.