Blokada

Drugi pokušaj pregovora poljoprivrednika i Petrovića

Prvi pokušaj razgovora sa ministrom je propao nešto posle 18 sati zbog, kako su tvrdili i ministar i poljoprivrednici, nesporazuma u komunikaciji

BEOGRAD - Predstavnici nezadovoljnih poljoprivrednika odlučili su večeras oko 19 sati da ipak razgovaraju sa ministrom poljoprivrede Dušanom Petrovićem o novim merama agrarne politike.

Prvi pokušaj razgovora sa ministrom je propao nešto posle 18 sati zbog, kako su tvrdili i ministar i poljoprivrednici, nesporazuma u komunikaciji.

Do ponovnog susreta je došlo ispred zgrade Vlade Srbije dok je ministar davao izjave novinarima. Poljoprivrednici su se vratili i tada je dogovoren novi sastanak koji je odmah i počeo.

Petrović je prethodno izjavio da je propao sastanak sa predstavnicima nezadovoljnih poljoprivrednika, koji već drugi dan blokiraju puteve u Vojvodini i centraloj Srbiji.

Član Organizacionog odbora protesta poljoprivrednika Miroslav Ivković rekao je da poljoprivrednici zahtevaju da se vrati stari način subvencionisanja proizvodnje od 14.000 dinara po hektaru, produži rok za podelu bonova za dizel gorivo do 1. jula i primeni usvojena Strategije ruralnog razvoja do 2013. godine, jer je ona uslov za korišćenje sredstva iz pretpristupnih fondova (IPA) Evopske unije.

Petrović je ranije rekao da u ovom trenutku nije moguće promeniti poljoprivrednu politiku i staviti van snage sve donete uredbe.

"To bi značilo da novac za regresirano gorivo treba da vrati 250.000 poljoprivrednika, kao i njih 170.000 kojima je već isplaćeno preko dve milijarde dinara na ime avansa za podsticaje za prolećnu setvu", kazao je Petrović.

On je istakao i da ne može da se prihvati predlog dela nezadovoljnih poljoprivrednika da se omogući istovremena primena dva sistema podsticaja, po površini i po količini.

"To bi značilo da bi subvencije bile isplaćivane dvostruko", kazao je Petrović i dodao da bi mogućnosti za zloupotrebu, ako bi sistemi paralelno bili na snazi, bile "nesagledive".

Prema njegovim rečima, procenjeno je da bi tako iz budžeta bilo potrebno izdvojiti 35 milijardi dinara, a ne kao što je predviđeno 22 milijarde dinara.