Glina za lepši ten
Maska na bazi zelene gline (možete je kupiti u radnjama zdrave hrane i apotekama) prvenstveno služi za čišćenje lica, pa se preporučuju onima koji imaju mastan ili kombinovan ten, ali je povremeno mogu koristiti i svi ostali. Ukoliko je vaša koža normalna, masku možete primenjivati jednom nedeljno, a ako vam je masnija, dva puta. Budite veoma obazrivi jer, ako je koristite češće, može vam isušiti lice.
Pasta za zube
Lako i brzo možete napraviti prirodnu zubnu pastu. Uzmite 1,5 kašiku gline u prahu i pomešajte je sa 4 kašike sode bikarbone i 10 kapi eteričnog ulja nane ili žalfije. Pasta se upotrebljava tako što se četkica za zube najpre pokvasi, a zatim se na nju stavi malo dobijene smese. Zube perite na uobičajen način, kao i ostalim pastama.
Ukoliko glineni prah s vremena na vreme koristite na ovaj način, izbelićete zube i ojačati zubnu gleđ i desni.
Maska za lice
Priprema
Lice dobro umijte i uklonite sve tragove nečistoće i šminke. Najbolje bi bilo i da ga prethodno naparite desetak minuta iznad vrućeg čaja od kamilice (nikako vrelog da se ne biste opekli) i pritom glavu prekrijte velikim peškirom. Zatim kožu nežno obrišite tapkanjem i nanesite masku. Ukoliko nemate mogućnosti ili vremena da na ovaj način naparite lice, pre stavljanja maske bilo bidobro da lice istuširate: to će otvoriti pore i spremiti ih za dubinsko čišćenje.
Postupak
Zelenu glinu pomešajte s vodom da dobijete glatku smesu, pa je pustite da malo odstoji i tek tada je spremna za upotrebu. Namažite lice, pa sačekajte od 10 do 30 minuta da se glina stegne, osuši i tako ima maksimalno dejstvo. Nanosi se prstima ili četkicom i utrljava u kožu pokretima nagore. Prekrijte celo lice, ali izbegavajte deo oko očiju i vrat, jer je koža na tim mestima tanka i izuzetno nežna. Glina će vam nakon nekoliko minuta, kako se bude sušila i zatezala lice, prouzrokovati osećaj laganog peckanja, ali ne brinite, to je normalno.
Kada se maska sasvim osuši, isperite je mlakom vodom i obavezno završite hladnom. Tako će vam se pore zatvoriti, a koža zategnuti, to jest dobiti lep tonus.
Pošto ste uklonili masku, nemojte odmah stavljati neku kremu, tonik ili losion, već pustite kožu da malo diše. Primetićete da vam je lice čisto i koža osetno mekša, a ako vam se pojavilo blago crvenilo, ne paničite jer je to česta i normalna pojava nakon tretmana. Crvenilo ce proći za sat ili dva, pa tek onda tretman završite masažom kremom koja odgovara vašem tipu kože.
Savet plus!
Ukoliko vam je koža izuzetno masna, pored vode u glinu dodajte i malo sveže isceđenog limunovog soka, dok će koži sklonoj aknama najviše prijati maska u koju ste stavili i nekoliko kapi eteričnog ulja čajevca ili lavande.
Prilikom korišćenja biljnih ulja budite veoma oprezni i prethodno se konsultujte s kozmetičarem. Naime, prevelika koncentracija eteričnog ulja ili upotreba onog koje ne odgovara vašem tipu kože, može napraviti više štete nego koristi.
Maska za kosu
Glina je odlična protiv masnog vlasišta jer apsorbuje nečistoću, deluje antiseptički i kosu čini mekom. Priprema je izuzetno jednostavna: glinu u prahu pomešajte s vodom tako da dobijete tečnu smesu poput šampona. Možete napraviti veću količinu da je imate za više pranja. Ako želite, možete dodati i kašičicu maslinovog ulja. Masku rasporedite po kosi, ali je nemojte utrljavati. Sačekajte nekoliko minuta, pa je isperite i potom operite kosu.
Anticelulit tretman
Za ovaj tretman glini dodajte toliko vode da dobijete gustu smesu, pa je ostavite 15 minuta da je dobro upije. Potom je nanesete na kritična mesta. Nipošto je ne prekrivajte folijom jer glina deluje samo onda kada se suši. Ako želite, možete je prekriti pamučnom tkaninom ili peškirom. Posle 35-40 minuta uklonite je tuširanjem mlakom pa hladnom vodom, i kožu namažite losionom ili mlekom koje inače koristite za telo.
Kupka protiv umora
Kadu napunite toplom vodom (oko 38 stepeni), u njoj rastvorite četiri kašike gline i namačite se najviše 15 minuta. Ovako pripremljena kupka blagotvorno deluje na čitav organizam jer relaksira, otklanja umor i stres, a koža postaje glatka, mekana i elastična.
Tekst: Nataša Bajat