Zakuvavanje krize

SLOVENCI U BUNILU: Na migrante šalju i penzionisane policajce

Foto: Rojters
Policija u penziji potrebna im je za održavanje reda u prihvatnim centrima

LJUBLJANA, 21. oktobra 2015. (Beta) - Slovenija će angažovati veći broj penzionisanih policajaca kako bi bolje upravljala migrantskom krizom, a s Austrijom pregovara o otvaranju još jedne izlazne tačke za migrante, jer je sadašnji prihvatni centar u Šentilju preopterećen, prenela je agencija Hina.

Ministarstvo unutrašnjih poslova Slovenije potvrdilo je danas da će vladi predložiti povećanje broja takozvanih "pomoćnih policajaca", odnosno penzionisanih policijskih službenika koji će uglavnom biti angažovani na održavanju reda u prihvatnim centrima. Sada je na ;održavanju reda u migrantskoj krizi angažovano oko 10.000 redovnih i specijalnih policajaca, kao i 250 pomoćnih, uz učešće samo manjeg dela vojske s obzirom da sinoć prihvaćeni zakon o većim ovlašćenjima vojsci ;u kontroli granice i izbeglica još nije na snazi.

"Pomoćni policajci imaju znanje i iskustvo, a dobijaju jednaka ovlašćenja kao i redovna policija", kazao je na brifingu za novinare državni sekretar u ministarstvu unutrašnjih poslova Slovenije Boštjan Šefic. On je rekao da je policija višednevnim radom na kontroliranju priliva izbjeglica vrlo iscrpljena i da su potrebne sveže snage. Na novinarsko pitanje o pomoći koju je za Sloveniju u Briselu juče tražio predsednik države Borut Pahor, Šefic je kazao da će ministarstvo obavestiti Evropsku komisiju o sredstvima i opremi koja bi bila potrebna slovenačkoj policiji. Upitan o eventualnom angažovanju stranih policajaca Šefic nije odgovorio direktno, ali je rekao da bi u tom slučaju najpre bilo potrebno definisati koja ovlašćenja bi te osobe dobile u Sloveniji.

Prema njegovim rečima najviše teškoća danas je bilo s migrantima oko Brežica, gde ih u blizinu granice dovodi Hrvatska u nedogovorenim brojevima. Potvrdio je da se razmišlja o gradnji još jednog prihvatnog centra na južnoj granici te da se s Austrijom pregovara o otvaranju još jedne izlazne tačke za migrante, uz one u Šentilju i Gornjoj Radgoni. Takođe se razmišlja o mogućnosti da se za rad s izbeglicama angažuju i nezaposleni, jer je broj aktivista, policije i humanitarnih djelatnika premali, kazao je Šefic.

"U Sloveniju svakodnevno ulazi velik broj migranata, zbog čega se vode razgovori o iznajmljivanju novih autobusa za njihovo prebacivanje u tranzitne centre", dodao je Šefic koji u slovenačkoj vladi koordinira migrantsku problematiku.