BEOGRAD - U Srbiji godišnje od raka dojke oboli 4.100 žena, a svakog dana 5 njih umre od te bolesti, pokazuju podaci Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut".
Tim povodom, danas je na Adi Ciganliji organizovana akcija "Budi deo roze tima", u okviru koje je održana i jedinstvena trka na štiklama za muškarce, koji su na taj način pružili podršku damama u brobu protiv kancera.
Pripadnici jačeg pola, njih 20-ak, dobrovoljno su se prijavili, i pretrčali su u roze cipelama na štiklu 15 metara dugu stazu, nakon čega su svi, kao pobednici, dobili medalje za podršku koju su pružili damama.
Žene su danas na Adi mogle da dobiju informacije kako se vrše samopregledi, koliko često ih je potrebno raditi, da čuju iskustva žena koje su pobedile opaku bolest, a članovi sportskih udruženja su u to ime igrali odbojku i košarku, vežbali jogu i kapueru i podsetili žene da treba da izdvoje vreme za rekreaciju i brigu o zdravlju. Jedna od onih koja je pobedila rak je i Jasmina Lukić, iz Udruženja "Budimo zajedno", koja je ženama poručila da odvoje vreme za sebe, redovno rade samopreglede i prestanu da se nerviraju oko sitnica.
Ona je, kako je ispričala, pre deset godina prvi put operisala rak dojke, da bi joj se kancer, na drugoj dojci, vratio dve i po godine nakon poperacije.
"I ja sam razmišljala da se to meni nikad neće desiti, ali kada je moja majka operisana ja sam otišla na pregled i dijagnostikovan mi je rak", rekla je Lukić.
Rak joj je otkriven kada je imala 48 godina, a kompletno lečenje kroz koje je prošla zahtevalo je da napusti posao.
"Za neke sitnice ljudi ne treba da se nervira. Žena se nervira za sijaset gluposti, ali te su stvari jako beznačajne", poručila je Lukić i dodala da njeno udruženje pruža psihološku i emotivnu podršku obolelim ženama.
Rak dojke je, inače, najčešća maligna bolest kod žena, kako kod nas, tako i u svetu, a Srbija se nalazi na 19. mestu po broju obolelih u Ervopi.
Smsrtnost je, međutim, u Srbiji veoma visoka - na drugom smo mestu po smrtnosti od kancera dojke na Starom kontinentu. Prema rečima koordinatorke za skrining raka dojke "Batuta" Ljiljane Lazić, 75 odsto novootkrivenih slučajeva karcinoma se otkrije u kasnoj fazi bolesti, te je jedina prava prevencija je rano otkrivanje.
Samopreglede treba raditi jednom mesečno, dok je na pregled kod lekara potrebno ići jednom godišnje. Žene starije od 50 godina, treba da idu mamografski pregled na svake dve godine.