Pored bola, kao manifestacija bolesti često se javlja i povišena telesna temperatura. Mnoge bolesti na samom početku ili u periodu razvoja, čak i pre klinički razvijene slike, kao što su maligne bolesti, one neobjašnjivog porekla ili čak infarkt, mogu kao simptom imati i povišenu telesnu temperaturu. Ona je pratilac i mnogih zaraznih bolesti, a njen uzrok se lakše rešava kada je u sadejstvu s drugim opštim simptomima, naročito kada se javi sezonski (virusna infekcija, prehlada, grip, ali i kod upale grla, slepog creva, žučne kese).
Poznato je da se termoregulacioni centar nalazi u hipotalamusu. Kada je bolestan, čovek je pod uticajem supstanci koje mu povećavaju telesnu temperaturu, tzv. pirogene supstance. Hipotalamus reguliše zagrevanje krvi, odavanjem toplote preko širenja krvnih sudova na periferiji, znojenja i kontrole mehanizma drhtanja. Do povećanja temperature može doći i pri većem naporu, uzbuđenju ili kod žena za vreme menstrualnog ciklusa.
Temperatura je najniža ujutro, a najviša kasno po podne. I ne zaboravite da je povišena telesna temperatura važan odgovor tela, koji pomaže imunom sistemu da brže i bolje dođe u stanje kada može da ga zaštiti od napredovanja infekcije. Međutim, ukoliko je temperatura visoka i traje nekoliko dana, obavezno potražite pomoć lekara.
Vaša Nada Macura
SAVET NEDELJE DR NADE MACURE: Temperatura, znak upozorenja
Objavljeno
26.10.2015. 12:54h
→ 24.04.2017. 0:44h