Amenoreja
Poremećaj koji dovodi do izostanka menstruacije najmanje šest meseci. Uzroci su brojni: tumor, neki lekovi, mršavljenje, prekomerna fizička aktivnost, stres, policistični jajnici, oboljenja štitne i nadbubrežnih žlezda…Ako se ne leči, nosi rizik od osteoporoze, a u poznijim godinama od povišenog pritiska i dijabetesa.
Žuta groznica
Infektivna bolest koju prouzrokuje arbovirus. Izvor virusa su majmuni među kojima se bolest širi ujedom prašumskih komaraca, koji je dalje prenose na čoveka. Počinje naglo skokom temperature, glavoboljom, mučninom, bolovima u zglobovima i mišićima. Oko trećeg dana temperatura obično pada, a u težim slučajevim ponovo raste, uz krvarenje iz digestivnog trakta, povraćanje krvi, krvave stolice i krv u mokraći. Usled oštećenja jetre koža požuti.
Inkontinencija
Nemogućnost kontrolisanja mokrenja. Ako se javi kao iznenadna potreba za mokrenjem, najčešće je posledica infekcije mokraćnih kanala. Drugi slučaj je nevoljno puštanje mokraće prilikom smejanja, kašljanja, kijanja ili podizanja tereta, a nastaje usled slabljenja mišića karličnog dna koji zatvaraju mokraćni kanal. Oni se mogu povrediti tokom porođaja, istegnuti usled gojaznosti ili oslabiti sa starenjem.
Konjunktivitis
Upala vežnjače unutar kapka, koja se prostire preko beonjače do rožnjače. Usled upale, beonjača postaje crvena. Najčešći uzrok su virusi, a mogu biti i bakterije, hlamidija, gljivice i paraziti. Virusni i bakterijski oblici konjunktivitisa su veoma zarazni i mogu se vrlo brzo proširiti u kolektivu. Ostali uzroci su alergija, izloženost hemikalijama, iritacija vetrom, prašinom. Bolest može da se javi i uz prehladu i osip. Najčešći simptomi su crvenilo konjunktive, suzenje, svrab, peckanje i bockanje u oku, slepljeni i krmeljivi kapci.
Multipla skleroza
Hronično oboljenje centralnog nervnog sistema usled nestajanja bele supstance mijelina. Ona obavija nervno vlakno i formira mijelinsku opnu, čija je osnovna funkcija izolacija i ubrzavanje prenosa nervnih signala kroz centralni nervni sistem. Razgradnjom ove opne prekida se prenos nervnih signala, tako da nastaju različite smetnje, od blage ukočenosti i otežanog hoda do slepila. Bolest karakterišu česta pogoršanja, koja ubrzo smenjuju nagla poboljšanja. Jedan broj simptoma javlja se kod većine bolesnika, kao što su: drhtanje, nejasan govor, slabost, zamor, ukočenost, spazam mišića, problemi sa ravnotežom, vidom, bubrezima i pamćenjem, a moguća je i totalna paraliza. Tačan uzrok bolesti nije utvrđen, ali se genetska predispozicija smatra značajnim faktorom. Bolest se obično pojavljuje između 20. i 40. godine i češća je kod žena.
Psorijaza
Hronična bolest kože obično sezonskog karaktera. Može se javiti u svim uzrastima, a retko se sreće kod pripadnika žute i crne rase. Promene na koži mogu da se pojave iznenada, zatim da nestanu i da se više nikada ne vrate, ili pak da zauvek ostanu, pri čemu se pogoršavaju krajem jeseni, u toku zime i početkom proleća. U većini slučajeva javljaju se crveni pečati, jasno ograničeni od okolnog dela kože, a vremenom ih prekrivaju suve, srebrnkastobele naslage koje se ljušte. Mogu se javiti bilo gde na telu, a najčešće su na laktovima, kolenima i kosmatom delu glave.
Pripremila: Vanja Ostojić