Nove tehnologije

Evo kako 3D polako postaje naša svakodnevica

Foto: Pr
Teško je ne uživati u ovakvom doživljaju, kada sedeći u bioskopu stičete utisak da ste na potpuno drugom mestu

Ako ste poslednjih meseci posetili neki od bioskopa, primetili ste da bar polovina projekcija poseduje verziju filma u 3D tehnologiji. Teško je ne uživati u ovakvom doživljaju, kada sedeći u bioskopu stičete utisak da ste na potpuno drugom mestu, kao junaci filma koji posmatraju šta se dešava i gotovo da možete da utičete na razvoj radnje. Dovoljno je samo da stavite naočari i već ste se preselili.

Da li ste razmišljali o tome kako funkcioniše ova tehnologija i da li su bioskopi jedino mesto na kome možete uživati u njoj? Otkrićemo vam malu tajnu – nisu.

Princip funkcionisanja svih 3D sistema je sličan: gledanjem dve preklopljene, gotovo identične fotografije kroz specijalne naočari, predviđene za to, stiče se utisak posmatranja žive, trodimenzionalne slike, odnosno videa, u zavisnosti od toga šta se posmatra. Ovaj efekat je izuzetno podsticajan i još više naglašava sadržinu materijala, a samim tim izaziva jače reakcije kod ljudi koji su tome izloženi.

Upravo zato mnogi proizvođači različitih tehnoloških uređaja prepoznali su u tome svoju priliku i počeli su da prilagođavaju svoje proizvode, hardverski ih opremajući da podrže i ovu vrstu tehnologije. Istražili smo i izdvojili neke od njih.

Video-igrice

Sigurno se sećate starih filmova koji su predviđali budućnost u virtuelnoj realnosti, u kojoj ćemo svi živeti u potpuno drugačijem okruženju, koje možemo uočiti samo uz pomoć specijalno prilagođenih naočara. U vreme nastanka tih filmova brojni proizvođači video-igrica počeli su da prilagođavaju svoj dizajn i okruženje kako bi se uklopili u ovu tematiku. Danas smo došli do trenutka kada su se ti filmovi gotovo obistinili, pa tako danas imamo video-igrice za koje su vam potrebne samo naočare i vi automatski postajete glavni akter i učesnik u akciji. Suvišno je naglašavati na koji nivo ovakav pristup podiže adrenalin igračima, kada se osećaju kao da su i sami deo pucnjave ili borbe sa zmajevima, u zavisnosti od afiniteta koje imaju u ovoj vrsti zabave.

Telefoni

Dobro ste pročitali. Uskoro ćete na svom dlanu moći da uživate u 3D scenografiji, odnosno u gotovo realnim i opipljivim animacijama koje se odigravaju na ekranu vašeg smartfona. U ovom trenutku ova tehnologija je podržana na svim novim ajfon 6s telefonima, a može se različitim sistemima doći do te opcije i ukoliko imate neki od starijih modela ovog uređaja. Ovo unapređenje je još u probnoj fazi, kada korisnici treba da se izjasne o tome kako im sve izgleda, međutim, može se tumačiti i kao kratka vizija budućnosti, koju smo imali prilike da gledamo u mnogim filmovima.

Televizija

Ako ste uživali u bioskopima, zamislite takvo iskustvo, samo u sopstvenoj fotelji u dnevnoj sobi, gde možete da se raskomotite, podignete noge ispred sebe, napravite sendvič i uživate u filmu u 3D tehnologiji i to ispred svog televizora. Naravno – onog televizora koji podržava takav sistem reprodukcije. Ako posetite neku od prodavnica tehnike, uvidećete da se u ponudi pojavljuje sve veći broj ovakvih uređaja koje već danas možete sebi da priuštite. Načini funkcionisanja su podeljeni – neki imaju čistu 3D tehniku sa preklopljenim vizurama, dok drugi imaju 2D efekat sa takozvanom „dubinom” koja izaziva isti efekat kao i druga varijanta. Uz većinu ćete dobiti i paket 3D naočara za celu porodicu, a neki od boljih modela omogućavaju vam da bez pomoćnih alata gledate 3D televiziju koja se materijalizuje pred vašim očima.

S obzirom na brojne mogućnosti koje već sada možemo prepoznati u ovoj vrsti vizuelnih doživljaja, možemo samo pretpostaviti šta nas tek čeka: realne animacije na ekranima u liftovima, hologrami realnih osoba umesto uobičajenog video-poziva ili omiljeni film u dnevnoj sobi – mogućnosti su nepregledne.

Ukoliko već sada počnete da se upoznajete sa načinima funkcionisanja ovakvih sistema, uskoro će vaše znanje moći višestruko da se naplati kroz brojne marketinške trikove, filmsku industriju ili kreiranje video-igrica. Ukoliko vam sve u ovom multimedijalnom polju zvuči zanimljivo, možete razmisliti o tome da upišete Dizajn novih medija na ITAcademy, specijalizovani obrazovni program na kome ćete se upoznati sa novim formama i pravcima u kojima se ova sfera može razvijati. Vreme ovog profesionalnog profila tek dolazi.