MALI OTVORIO NOVU TRAFO-STANICU: Najveće energetsko ulaganje za poslednjih 40 godina u Beogradu

Beoinfo
Mi želimo da od Beograda stvorimo modernu svetsku metropolu, da obezbedimo ravnomeran razvoj svih delova grada, i privredni i ekonomski, da poboljšamo kvalitet života svih naših sugrađana, a to ne možemo ako nemamo stabilno i kvalitetno snabdevanje električnom energijom, izjavio je gradonačelnik Beograda

BEOGRAD - Gradonačelnik Beograda Siniša Mali i generalni direktor JP „Elektromreža Srbije” Nikola Petrović svečano su danas presekli vrpcu i na taj način zvanično otvorili trafo-stanicu „Beograd 20” u Mirijevu.

Otvaranju ovog najvažnijeg elektroenergetskog objekta u Beogradu prisustvovali su premijer Srbije Aleksadar Vučić, ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić, generalni direktor JP „Elektroprivreda Srbije” Aleksandar Obradović, kao i drugi predstavnici Vlade Republike Srbije.

Gradonačelnik je naglasio da je ovo najveće energetsko ulaganje u Beogradu u poslednjih 40 godina.

– Mi želimo da od Beograda stvorimo modernu svetsku metropolu, da obezbedimo ravnomeran razvoj svih delova grada, i privredni i ekonomski, da poboljšamo kvalitet života svih naših sugrađana, a to ne možemo ako nemamo stabilno i kvalitetno snabdevanje električnom energijom. Ova trafo-stanica omogućava dugoročno i pouzdano snabdevanje strujom više od 40 procenata naših potrošača na teritoriji grada, pogotovo u centralnim i severoistočnim delovima grada. Ovo će obezbediti snabdevanje naših škola, vrtića, bolnica, privredne zone u Krnjači, koji sledeće godine očekuju prve investitore, kao i novih potrošača koji dolaze u narednim decenijama budući da se Beograd dinamično razvija i raste – rekao je Mali.

On je podsetio da je nova gradska vlast sebi zacrtala tri prioriteta: investicije, investicije, investicije.

– Krajem prošle godine otvorili smo fabriku za preradu i proizvodnju pijaće vode „Makiš 2”, čime smo u Beogradu obezbedili stabilno snabdevanje pijaćom vodom u naredne dve decenije. Krenuli smo sa projektom „Beograd na vodi”, a danas otvaramo ovu trafo-stanicu za buduće sigurno snabdevanje električnom energijom u glavnom gradu. Otvorili smo ponude i razgovaramo o ulaganju u upravljanje otpadom u gradu. Sledeće godine očekuje nas projekat „Interceptor”, koji svoju realizaciju čeka još od osamdesetih godina prošlog veka. To su investicije koje pokreću ovaj grad, koje donose razvoj i radna mesta i na taj način doprinosimo i reformama koje je započela Vlada Republike Srbije – istakao je Siniša Mali.

Premijer Aleksandar Vučić je poručio da Beograd i Srbija danas postaju bolje i energetski sigurnije i bezbednije mesto za sve naše građane.

– Ovo je velika stvar za celu našu zemlju, a Beograd će sada imati mnogo manje problema u snabdevanju strujom. Građani treba da znaju da je njihov grad energetski bezbedniji nego što je bio u prošlosti – rekao je premijer izrazivši zadovoljstvo uštedom od milion evra i dodao da je završeno sređivanje „Makiša 2” kako Beograd u narednih 25 godina ne bi imao problema u snabdevanju vodom.

Ministar energetike Aleksandar Antić rekao je da je izgradnjom trafo-stanice „Beograd 20” u Mirijevu glavni grad postao energetski stabilan i poručio da će taj objekat biti jedna od tačaka u evropskom prenosnom sistemu struje.

– Upravo je ovaj objekat jedna od ključnih tačaka za sigurnost snadbevanja Beograda, tačnije gotovo 35 procenata Beograda koji je do sada imao samo jedan smer snadbevanja preko trafo-stanice na Konjarniku – rekao je Antić i dodao da je u ovaj objekat ugrađena najsavremenija svetska tehnologija za prenos, upravljanje i zaštitu sistema prenosa električne enerije.

Generalni direktor „Elektromreže Srbije” Nikola Petrović rekao je prilikom otvaranja trafo-stanice da će ona pružiti Beogradu sigurnu, kvalitetnu i pouzdanu isporuku električne energije i stvoriti uslove za brži ekonomski i privredni razvoj glavnog grada.

– Puštanjem u rad energetskog objekta od nacionalnog značaja konačno su se stekli uslovi da srpska prestonica dobije snadbevanje električnom energijom kako dolikuje savremenoj metropoli – rekao je Petrović.

Celokupan projekat, čija je vrednost 28,6 miliona evra, finansiran je, prema rečima Petrovića, sopstvenim sredstvima EMS-a.

On je objasnio da je od tog iznosa u trafo-stanicu uloženo 17,9 miliona evra, u dalekovode 10 miliona evra i u ostalu infrastrukturu 730.000 evra.

Generalni direktor EPS-a Aleksandar Obradović rekao je da svi u Srbiji, posebno EMS, treba da budu ponosni na ovaj objekat jer je „Elektromreža” uspela da završi projekat star 35 godina.