NEKO JE ZAKOČIO ISTRAGU: Policija već dve godine ćuti o spornoj prodaji Beopetrola

Thinkstock
Kao direktor dve ofšor kompanije Siniša Mali je neke od stanova u Bugarskoj kupio od kompanije Akladi iza koje stoji Srđan Dabić, bivši direktor srpskog ogranka čuvene ruske naftne kompanije Lukoil, piše N1

“Beopetrol” je prodat “Lukoilu” dok je Mali bio u Agenciji za privatizaciju, a Savet za borbu protiv korupcije je tu privatizaciju ocenio kao spornu. Tužilaštvo o tom slučaju već dve godine vodi predistražni postupak.

Prodajom “Beopetrola” država je, prema proceni Saveta za borbu protiv korupcije, oštećena za najmanje 80 miliona evra. Izveštaj Saveta za borbu protiv korupcije, pre dve godine stigao je u Tužilaštvo, a odatle u policiju, podseća član Saveta Dušan Slijepčević.

“Taj nalaz se nalazi negde u fioci policiji već dve godine i po njemu se ne postupa. Zašto se ne postupa – to verovatno je ideja ili pritisak od strane nekih političkih struktura”, smatra Slijepčević.

Oštećeni su i radnici – 1.400 njih je otpušteno, a za akcije nisu dobili ni dinar, kaže jedan od malih akcionara “Beopetrola” Zek Šukrija. “Zato što nije ugovorom precizirano da te akcije kupac mora da otkupi u nekom periodu”, navodi Šukrija.

U vreme prodaje “Beopetrola” premijer je bio Zoran Živković, njega je sadašnji predsednik Vlade Aleksandar Vučić označio kao jednog od odgovornih za spornu privatizaciju.

“To nema nikakve veze sa Vladom Srbije, kao što ni sadašnje privatizacije ne sprovodi Vlada nego Agencija. Taj ugovor je pisao Siniša Mali”, kaže Živković.

Posle pisanja i potpisivanja ugovora kojim “Beopetrol” kupuje “Lukoil”, Mali napušta direktorsku poziciju u Centru za tendere Agencije za privatizaciju. Uskoro se pojavljuje upravo u “Lukoilu”.

“Gradonačelnik je tu bio, odmah je došao posle privatizacije, čovek zadužen za investicije. Fiktivno je tu bio, ali bio je na platnom spisku, plaćen”, kaže Šukrija.

Godinu dana posle prodaje Komisija Agencije za privatizaciju otkriva da “Lukoil” nije ispunio obećane obaveze.

“Zašto u tom momentu Agencija nije reagovala, postupila na taj način, što bi raskinula ugovor o privatizaciji, i na taj način donela državi Srbiji 41 milion evra”, pita se Slijepčević.

Ne reaguje se ni sada. Osim izveštaja o “Beopetrolu”, u nekoj fioci policije izgleda da su završila i pitanja televizije N1. Ishod je isti - odgovora nema.