Sumte ima samo 102 stanovnika. Na nedavnom skupu pitali su vlasti da li će izbeglice u njihovom mestu imati primerenu zdravstvenu negu, kako će se štititi od kriminala, da li će nedeljno u nekom određenom vremenu izbeglice imati zabranu izlaska iz prihvatilišta.
Jedna žena je rekla da se boji jer su izbeglice uglavnom muškarci. Pitaju se i zašto su vlasti izabrale baš njihovo selo jer oni nemaju ni supermarket, a infrastruktura im je loša. U ministarstvu unutarnjih poslova Nemačke objašnjavaju da se u ovoj pokrajini vrši veliki pritisak da se što pre nađe smeštaj za izbeglice.
Broj zahteva za azilom raste i ljudima se mora što pre naći smeštaj kako ne bi bili beskućnici. Jedna kompanija je ponudila kuće u mestu Sumte za najam i policija je to prihvatila. Tenzije rastu, a sve veći problem su neonacističke grupe koje optužuju kancelarku Angelu Merkel da je izneverila tri miliona nezaposlenih i 300.000 beskućnika zbog brige za izbeglice.
Danas ih je došlo 100, a onda će ih sutra doći 100, pa još svaki dan toliko. Biće kriminala u selu kao što je u gradovima u kojima su prihvatilišta. Izbeglice s Balkana, iz Azije i Afrike samo koriste situaciju u Siriji pa dolaze u Nemačku, kaže neonacista Holger Nieman (32).
Dodaje kako u Sumteu nema posla i da će izbeglice živeti od 500 evra pomoći.
Džihad (25) koji je u Sumte došao iz Sirije preko Turske i Grčke i njegov prijatelj Abdulah (19), iz zapadne Sahare pitali su se gde su prodavnice. Kažu da tu nema šta da se radi i da nemaju televiziju ni PlayStation.
"Želim da se zaposlim. Želim da radim u piceriji, kao što sam radio u Damasku", kaže Džihad.
(24sata.hr)