4 saveta kako da napravite lika za video igricu
Koliko god godina da imate i kakvim god poslom da se bavite, sigurno vam treba neki ventil gde ćete otpustiti svu negativnu energiju koju sakupljate tokom radnog dana. Neki to učine čitajući omiljenu knjigu, drugi gledajući film, dok treći i dalje najviše vole da odlutaju u imaginarni svet video igrica. Nekada je virtuelna stvarnost savršeno bekstvo od svakodnevnih problema i nervoze.
Danas je situacija takva da mnogi likovi iz video igrica izgledaju kao da su stvarne ličnosti, sa svojim emocijama, gestikulacijom i mimikom koja odražava svaku izgovorenu reč ili učinjenu akciju. Postoji čitava umetnost koja se krije iza kreiranja takvog lika, a ona se naziva 3D modelovanje. Reč je o posebnom načinu matematičkog prikazivanja bilo koje površine koja ima tri dimenzije, uz pomoć specijalizovanih softvera koji kao krajnji rezultat prikazuju trodimenzionalni model.
Zamislite situaciju da sedite i računate koordinate, kako biste stvorili jednog lika u video igrici. Zaista zvuči komplikovano. Međutim, danas u svetu postoje ljudi koji se vrlo uspešno bave ovim, pa tako često dolazimo u situaciju da ne možemo da razlikujemo realan model od virtuelnog. Imajući u vidu da je ovo posebna oblast koja postaje sve popularnija, odlučili smo da izdvojimo nekoliko saveta vezanih za 3D modelovanje, koji vam mogu pomoći da se i sami isprobate u ovim vodama.
Upoznajte se sa likom
Kako biste počeli da radite na kreiranju lika, morate, pre svega, znati neke pojedinosti o njemu. Iako još uvek ne znate kako on izgleda, važno je da budete upućeni u to kako će se on u video igri prikazivati. Da li će biti animiran ili ne, koliko će se pomerati, da li je reč o akcionom heroju ili o mirnom liku, ima li potrebe da modelujete i svaki prst na ruci i da radite na simulaciji savijanja – ovo su sve potencijalna pitanja na koja možete naići tokom rada, pa je važno da unapred imate spremljene odgovore.
Istražujte i inspirišite se
Teško je početi rad bez ikakvih materijala. Zato se morate pripremiti i unapred istražiti svog lika. Pronađite inspiraciju u već postojećim modelima ili realnim ljudima i njihovim fotografijama, koji vam deluju dovoljno približno prirodi aktera video igrice, pa iskoristite taj materijal kao vodilju u daljem radu. Biće vam od velikog značaja da u svakom trenutku imate neku referencu prema kojoj ćete se upravljati, kako biste olakšali sebi posao i kako biste posvetili pažnju nekim drugim detaljima.
Pojednostavite sve pre nego što počnete
Možda vam zvuči banalno, ali ne treba da se po svaku cenu forsirate da odmah napravite detaljno razrađenog lika. Počnite sa radom na jednostavnim sekcijama. Napravite celu figuru bez jasnog lica ili linije mišića. Dovoljno je da imate „lutku” koju ćete dalje oblikovati u zavisnosti od toga za šta vam je potrebna. Na detalje obratite pažnju kasnije, kada budete imali konkretne informacije kako će se i u kojim trenucima pojavljivati lik na kom radite.
Takođe, ne morate dodavati detalje tamo gde nisu potrebni. Ukoliko je predviđeno da akter na kom radite uvek ima plašt, onda nećete formirati liniju njegovih leđa, već ćete raditi samo na plaštu koji će se, eventualno, u nekim trenucima pomerati. Zato je važno početno istraživanje, kako biste već u startu raspolagali ovim informacijama, da ne biste kasnije gubili vreme na kreiranje detalja koji vam nisu potrebni.
Obratite pažnju na siluetu
Ako se previše posvetite detaljima, zapostavićete širu sliku. U svakom trenutku se setite da proverite kako izgleda celokupna figura vašeg aktera. Nekada možete praviti sitne promene na imidžu lika, koje će u potpunosti izmeniti njegovu figuru. Zato je važno da ponekad isključite sve kontraste, boje i detalje, i obratite pažnju samo na siluetu i na to kako izgleda samostalno u prostoru. Ovako ćete najbolje odrediti da li je potrebno dodatno raditi na nečemu ili celokupna slika izgleda dobro.
Modelovanje likova za video igrice zaista je umetnost. Reč je o veštini dodeljivanja osobina, emocija, pa čak i neke vrste virtuelnog života jednom akteru, koji je do tada bio samo zamišljen. Nije jednostavno napraviti takav model da je moguće pročitati mu reakcije sa lica ili njegovo trenutno raspoloženje.
Naravno, za sve to potreban je i program koji će pozadinski podržati celu priču, ali bez nosioca, sve pada u vodu. Ukoliko imate svoju ideju za video igricu ili lika kog biste voleli da napravite na ekranu i kontrolišete, onda upišite jednogodišnju obuku iz 3D modelovanja na IT Akademiji ili kratak kurs iz programa Autodesk 3ds Max i saznajte sve što vam je potrebno za formiranje svog aktera.