SNP PROTIV PRODAJE TELEKOMA: Nikako ispod cene od 1,48 milijardi
Popović smatra da je Telekom strateški važan za Srbiju, te da uspešno posluje. "Da je neko pre osam godina za vecinski udeo u Telekomu platio 1,2 milijarde evra, do sada bi već kroz neto dobit vratio sav uloeni novac i već od ove godine bi mogao da zadrava za sebe čist profit", piše Popović u autorskom tekstu za Novu srpsku političku misao, i procenjuje da se u ovom trenutku za to preduzeće ne moe dobiti odgovarajuća cena.
Prema njegovim rečima, Telekom Srbije je od 2007. do prošle godine ostvario neto profit veći od 1,2 milijarde evra, što je za 450 miliona evra više novca nego to se u Srbiju slilo po osnovu direktnih stranih investicija u 2012. godini.
U, međuvremenu, dodaje, dugovi Telekoma su smanjeni za gotovo skoro 600 miliona evra. Neto profit Telekoma, kako dodaje, nikada nije bio manji od 100 miliona evra godišnje, a u poslednje tri godine stalno raste - sa 109 na 139, pa na 152 miliona evra.
Uz to, Telekom je u prethodnih šest godina uspeo da za dve trecine smanji svoju zaduenost, sa 910 na 332 miliona evra. "Ako se Vlada bude vodila ekonomskom logikom, cena plaćena grčkom OTE-u mora biti crvena linija, koju ne sme da pređe, da ne bi ostala kraćih rukava.
To znači da ne bi smeli da pomiljaju da za manje od 1,48 milijardi evra prodaju 58,11 odsto dravnih i 20 odsto sopstvenih akcija Telekoma, koje će automatski pripasti novom većinskom vlasniku", ističe Popovic. On je ukazao i na činjenicu da bi kupac automatski postao i vlasnik zavisnih preduzeća - Telekoma Srpske i Mtela u Crnoj Gori, u koje je Telekom Srbija uložio milijardu evra.