Američke kockarnice se klade na nekretnine
Došlo je vreme da se i kuća stavi na kocku. Američka kockarska industrija je zamalo ispala iz igre tokom finansijske krize, a zatim se suočila sa problemom preterane ponude - megakazina su se previše proširila. Ali nekoliko grupacija je imalo keca u rukavu - nekretnine na kojima su izgrađene njihove kockarske imperije.
Prošlog četvrtka „MGM rizorts internešenel“ (MGM Resorts International) objavio je da će određen broj nekretnina u vlasništvu te kompanije biti uključen u specijalizovani investicioni fond za ulaganje u nekretnine (REIT). Taj fond će obuhvatiti sedam kazina u Las Vegasu, među kojima su „Mendelej bej“ (Mandalay Bay) i „Miraž“ (The Mirrage), kao i tri megakazina u drugim delovima SAD.
REIT fondovi su strukture za koje važe povoljni poreski propisi i koje isplaćuju visoke dividende.
Potez MGM nije bio iznenađenje. Kompanija je već izvesno vreme bila pod pritiskom investitora da iskoristi vrednost svoje imovine.
Cena akcija je očekivano skočila u četvrtak za pet odsto, što je tržišnu kapitalizaciju podiglo na preko 12 milijardi dolara. Pri donošenju takve odluke MGM se ugledao na „Pen nešenel gejming“ (Penn National Gaming), koji je 2013. godine osnovao posebnu kompaniju pod imenom „Gejming end ležer propertiz“ (Gaming and Leasure Properties), investicioni fond koji obuhvata nekretnine na 19 različitih lokacija.
REIT ostvaruje zaradu na veoma jednostavan način. Kompanija u ugostiteljskom sektoru i dalje upravlja hotelima i kockarnicama, ali plaća zakup fondu kao vlasniku nekretnine. Koeficijent cene akcije fonda i novčanog toka po akciji skoro dostiže 20, dok visoke dividende privlače investitore u potrazi za prihodom u eri niskih kamatnih stopa. Visoka procena vrednosti omogućava ovim fondovima pristup jeftinom kapitalu, koji mogu iskoristiti za kupovinu novih nekretnina.
Postoji i loša strana. MGM će sada morati da izdvaja znatne sume za zakup prostora - približno kolike su i kamate na dug. Čak i pre transakcija sa fondovima za nekretnine, vlasnici kazina su često zapadali u ogromne dugove (što se videlo na primeru kompanije „Sizars entertejnment“ (Caesars Entertainment) koja je bankrotirala zbog 20 milijardi dolara - plan za restrukturiranje, naravno, uključuje osnivanje investicionog fonda za nekretnine).
U većini slučajeva, fond preuzima veliki deo starog duga kazina i u početku je vlasnik samo malog broja nekretnina u industriji u kojoj se dešavaju nepredvidive promene. U toj fazi fond je pod pritiskom da pronađe nove nekretnine koje bi dodao u svoj portfolio kako bi povećao dividende.
Ako ostavimo po strani takve „kartaške trikove“, jasno je da se kazina u Las Vegasu polako oporavljaju. Manje se gradi i neumerenom širenju kapaciteta se bliži kraj. Prema podacima o poslovnim rezultatima u poslednjem kvartalu, prihod MGM po sobi skočio je za iznenađujućih osam odsto. Jaka ruka je uvek bolja od jedne jake karte.