Istorijska vežba

Ruska vojska se iskrcava u SAD!

Ruski i američki specijalci u Koloradu će održati zajedničku antiterorističku vežbu

VAŠINGTON - Dogodilo se nezamislivo.

Rusija i Amerika izvešće zajedničku vojnu vežbu na tlu SAD u trajanju od oko tri nedelje. Vojnici će zajedno izvesti vežbu fokusiranu na borbu protiv terorista u bazi Fort Karson u Koloradu krajem maja. Amerikanci već decenijama praktikuju da vežbaju sa stranim vojnicima, ali sada prvi put u istoriji na njihov teren dolaze specijalci iz Rusije.

Prema navodima portparola ruskog ministarstva odbrane Aleksandra Kučerenka, vojnici će u Koloradu vežbati oružjem američkih specijalaca. Vežbaće vazduhoplovnu taktiku i antiterorističke akcije, poput ulaska na neprijateljski teren i racije u terorističkom kampu.

Portparol ministarstva odbrane SAD Vendi L. Snajder izjavila je da ruski vojnici dolaze na poziv američke vlade.

- Vežba je deo bilateralnog programa razmene između Rusije i Amerike, koji ima za cilj da razvije transparentnost i da promoviše reformu odbrane. Ona ima za cilj da poboljša naše veštine u borbi protiv terorizma. U vežbi će učestvovati oko 20 ruskih vojnika - navela je Snajderova.

Ona je dodala da će se Rusi tokom boravka u Ame­rici družiti i s predstavnicima lokalne zajednice, a biće i gosti na bejzbol utakmici u Kolorado Springsu.

Prisustvo stranih trupa na američkom tlu oduvek je izazivalo negodovanje građana SAD. Kad su u pitanju ruski vojnici, negodovanje se pretvorilo u nebulozne priče koje imaju za cilj da naprave lošu atmosferu pre vežbi.

Pojedini mediji danima objavljuju fabrikovane članke o tome kako ruske trupe nameravaju da preuzmu kontrolu nad glavnim kompjuterskim centrom CIA u Denveru, u Teksasu, nad kompjuterskim centrom Nacionalne bezbednosti u Blafdejlu, u Juti, kao i da hoće da zauzmu piste i terminale na međunarodnom aerodromu u Denveru.

Crvena linija za sajber-napade

SAD i Rusija blizu su dogovora o uspostavljanju „crvene linije“ za otklanjanje pretnji sajber-napadima. Bezbedna komunikaciona linija između dve zemlje trebalo bi da spreči napade na internetu, čiji je izvor teško otkriti, a mogu da prerastu u konflikt.