AUSTRIJANCI, ZAŠTO? Čak 59 odsto protiv prijema Srbije u EU!

Fonet
BEČ - Austrijanci žele da se obustavi proces širenja EU, jer smatraju da najpre treba da se produbi Unija pre nego što može da se širi, pokazuje danas objavljeno istraživanje Društva za evropsku politiku (OeGFE).

Čak 74 odsto Austrijanaca želi obustavu prijema novih članica EU. Oni pre širenja žele da vide unutrašnje reforme EU, kao i poboljšanje saradnje zemalja čalnice. Tako 81 odsto zahteva "produbljivanje" saradnje članica, a svega 18 procenata je mišljenja da je širenje važno.

"Aktuelna skeptičnost prema novom proširenju će se smanjiti tek kada EU pođe za rukom da sopstvenu kuću sredi i poboljša primetno kvalitet života Evropljana", ocenio je rezultate ispitivanja generalni sekretar OeGFE Paul Šmit.

On je ukazao na krizu u Grčkoj, kao i izbegličku krizu, ističući da najpre treba da upravljanje krizama EU bude efikasnije i da se poboljša njena delotvornost. Što se zemalja kandidata tiče najviše protivljenja prijemu postoji kad je u pitanju Turska.

Samo 13 odsto Austrijanaca bi pozdravilo prijem Turske u EU, a 75 procenata to odbija. Zatim sledi Albanija čiji prijem u EU odbija čak 61 odsto, a Kosova 56 procenata, te Bosne i Hercegovine 44 odsto Austrijanaca.

Prijem Srbije u EU, i pored velikog broja Srba koji žive u Austriji, odbija 59 odsto Austrijanaca. Prema OeGFE zanimljiv je podatak da 88 odsto glasača Slobodarske partije Austrije (FPO), čiji partijski vrh pokušava da bude glas srpske zajednice u Austriji, izjašnjava se protiv prijema Srbije u EU, što je mnogo više nego glasači drugih stranaka.

Šmit ukazuje da bi sednjeročno širenje EU na svoje susede na zapadnom Balkanu bilo u interesu Austrije. Dok je privreda angažovana u zemljama tog regiona, kako je istakao, stanovništvo Austrije je skeptično.

Na pitanje da li bi članstvo Srbije i Makedonije olakšalo savladavanje izbegličke krize 13 odsto je odgovorilo da bi to donelo poboljšanje, a šest odsto pogoršanje, dok velika većina (66 odsto) ne očekuje nikakve promene aktuelne situacije.