Đurić: Očekujemo da Brisel izvrši pritisak na Prištinu
Đurić je na konferenciji za novinare, nakon jučerašnje odluke kosovskog Ustavnog suda da suspenduje sporazum o formiranju ZSO, rekao da Priština od 25. avgusta ne usvaja uredbu o njenom osnivanju, iako za to nema nikakvih prepreka, kao i da nema ozbiljnog pritiska međunarodne zajednice da se to učini, već kontinuirana podrška Prištini na evropskom putu.
"Postavlja se pitanje kome sad i na koji način možemo da verujemo u protužetku dijaloga za bilo šta ako ne postoji spremnost da se izvrši bar minimalan pritisak da Priština sprovede uredbu o ZSO", rekao je Đurić i dodao da Priština pokazuje da nikada nije ni imala nameru da sprovodi Briselski sporazum.
Đurić je rekao da nije ispravno da Priština, koja je bacila pod noge Briselski sporazum, nastavi da uživa kontinuiranu podršku za svoje aspiracije u međunarodnoj zajednici niti podršku za S SP, pokušaj ulaska u Unesko.
"Ne znam kako ćemo moći da postižemo dalje sporazume ako se ni oni koji do sad jesu postignuti nisu primenjeni", rekao je Đurić.
Prema njegovim rečima, predsednik Vlade Srbije i ceo tim razvili su živu diplomatsku aktivnost i sagovornicima iz EU nedvosmisleno ukazali na kršenje sporazuma.
"Svaki odgovor koji smo mogli da dobijemo na pitanje kad će sporazum biti poštovan, izgledao je tako što oni slegnu ramenima i odgovore 'što je pre moguće'", rekao je Đurić i istakao da niko ne može biti izuzet od obaveza da sprovodi Briselskog sporazuma, pa ni EU, kao garant za njegovo sprovođenje.
On je rekao i da nije slučajno što je kosovski Ustavni sud suspendovao sporazum o formiranju ZSO baš dan nakon odluke Uneska da Kosovo ne bude primljeno u tu instituciju.
Đurić je naveo da će Srbija nastaviti da sprovodi Briselski sporazum i sporazum o osnivanju ZSO i da će već danas i narednih dana biti nastavljene aktivnosti na izradi Nacrta Statuta ZSO, koji bi, prema sporazumu, trebalo da bude usvojen do 25. decembra.
Govoreći o glasanju u Unesku za ulazak Kosova u tu instituciju i činjenici da su za Kosovo glasale države iz regiona i bivše Jugoslavije, Đurić je rekao da se nada da će države u regionu u narednom periodu biti više opredeljene za saradnju, razumevanje interesa i ciljeva.
"Još važi ona narodna izreka koja je zajednička za sve države od Vardara do Triglava, a to je 'Ko ne želi brata za brata, imaće tuđina za gospodara'. Srbija želi bliže i prijateljske odnose sa svima njima, a oni bi trebalo da izvuku pouku iz ove stare mudrosti", rekao je Đurić.