Kako da dođete do programerskog posla iz snova?
Dok se u drugim zanimanjima broj radnih mesta smanjio u vreme recesije, broj programerskih radnih mesta je nastavio da raste. Očekuje se da će se do 2018. godine taj rast nastaviti i dostići povećanje od 21%. Ipak, nisu svi programerski poslovi jednaki, a ako želite najuzbudljiviji, najzanimljiviji, ili najbolje plaćen posao, onda je potrebno malo više truda.
Pred vama su saveti koji vam mogu pomoći da dođete do svog posla iz snova.
1. Napravite dobar CV
Kad neka dobra kompanija ima upražnjeno radno mesto, to najčešće znači da imaju i ogromnu količinu prijava. Nijedna kompanija neće intervjuisati baš svaku osobu koja se prijavila za posao. A ta selekcija prijava, često ne zavisi samo od vaših kvalifikacija.
Ne postoji univerzalni faktor koji će odlučiti o tome da li će neki kandidat proći dalje ili ne. Osnivač „Fog Creek Software“ i autor knjige „Joel o softveru“, Spolski, uzima u obzir dobar prosek ocena, jer „teoretski to znači da je bar 36 različitih profesora procenilo sposobnost pojedinca". Međutim, Ilaja Grigorik, osnivač kompanije za analizu podataka „PostRank“, smatra da je prosek ocena „verovatno najmanje koristan pokazatelj".
Kris Martin, potpredsednik inženjerskog sektora u kompaniji „Pandora“, kaže da se najviše fokusira na specifične projekate na kojima su radili podnosioci prijave.
Iako je teško odrediti koji faktor vas može zaposliti, prilično je lako odrediti šta će vas odmah diskvalifikovati u procesu selekcije: Loša pismenost.
„Pravopisne greške ne smeju da vam se dogode", kaže Martin. „Postoje alati koji vam u tome mogu pomoći. Ako niste u stanju da ih koristite ili ne znate za njih, onda verovatno niste ni dovoljno dobar kandidat kog želimo da zaposlimo“.
2. Budite pametni i pokažite da umete da radite
To su jedina dva kriterijuma za zapošljavanje koja Spolski navodi u svom „Gerila vodiču za intervjuisanje“. Ali, kao kandidat za posao, kako možete da pokažete da ste pametni i da završavate sve na vreme?
„Ne mogu vam reći da pokušate da upotrebljavate jako duge rečenice i da ćete onda izgledati pametno", kaže Spolski. „Ili jeste, ili niste, nema smisla da pokušate da zavarate nekog".
Pa, ipak postoje neke stvari na koje možete da obratite pažnju. Pre svega, treba da umete da objasnite svoju specifičnu ulogu u projektima u koje ste bili uključeni. Uključite se i doprinosite open source projektima. Odgovarajte na pitanja na stranicama i forumima o programiranju, pokrenite svoj blog.
„Napišite blog, pošaljite link za svoj profil na Stack Overflow-u (ili nekoj sličnoj platformi), ili GitHub korisničko ime – nešto što će nam pokazati da se interesujete i da ste uključeni u zajednicu", sugeriše Grigorik.
3. Ne dozvolite da vam veliki ego uništi dobre prilike
Martin navodi da je naišao na jedan tipičan problem dok je intervjuisao programere za Pandoru:
„Mi smo uvek u potrazi za stvarno pametnim ljudima, a stvarno pametni ljudi često imaju veliki ego", kaže on.
Za Martina, nije važno koliko je vešt programer – ako su arogantni, on ne želi da ih vidi u svom timu. Zato pokušajte da pokažete da imate sasvim normalan doživljaj sebe i svoje inteligencije. Nemojte odmah na početku biti izbirljivi i pričati na kojim projektima hoćete, a na kojima ne želite da radite. Pokažite da ste spremni da učite nove stvari. Intervju nije dobar trenutak da odmah zahtevate svoju kancelariju i postavljate visoke zahteve.
4. Naučite da komunicirate sa ljudima
Iako programiranje ne važi za zanimanje koje zahteva previše komunikacijskih veština, to ne znači da treba potpuno da ih zanemarite. Dobar deo svakog projekta će zahtevati neku vrstu interakcije sa ljudima. Zato je važno da umete efikasno da komunicirate sa svojim timom i ljudima iz marketing sektora ili menadžerima.
„Ako ste ikada bili u mogućnosti da budete u profesionalnoj kuhinji u restoranu, sigurno ste primetili da glavni kuvar zadržava kontrolu više zahvaljujući svojim komunikacijskim veštinama nego kuvarskim", kaže Spolski. „Ista stvar se događa sa programerima. Ako ne možete da komunicirate, iako ste dobar kuvar, provešćete celi dan seckajući salatu, čak iako možete mnogo više od toga".
Ukoliko imate problema sa komunikacijom, Spolski savetuje da pohađate edukativni program koji će vam pomoći da taj problem rešite. Takvi edukativni programi, danas su dostupni i kod nas.
Tako na primer, u okviru školovanja na ITAcademy Beograd, osim stručnih znanja, dobićete i poseban paket veština koje će vam koristiti u svakom poslu i najznačajnije su za uspeh u karijeri, Personal Development Program (PDP). Između ostalog, u njih spadaju motivacija, timski rad, analitičnost, komunikativnost, samopouzdanje, fokus, koncentracija, selekcija prioriteta i druge. Možda su vaše programerske veštine već izbrušene, ali ne smete gubiti iz vida da je za zaposlenje potreban „ceo paket”.