Osobe sa ovom bolešću osećaju se usamljeno ili izolovano

DRUŠTVO ZA MULTIPLU SKLEROZU: Ne sažaljevajte nas, to nam neće pomoći

Foto: AP
BEOGRAD - Društvo za multiplu sklerozu pozvalo je danas, na Međunarodni dan tolerancije, na toleranciju, shvatanje i prihvatanje obolelih od te bolesti, a ne na njihovo sažaljevanje.

"Ne sažaljevajte osobe sa multiplom sklerozom, to im neće pomoći. Umesto toga, negujte pozitivan stav, bez predrasuda i pokažite više tolerancije za njihove potrebe, a svaka osoba sa multiplom sklerozom ima različite potrebe", saopštilo je Društvo Srbije za multiplu sklerozu.

Kako je dodala Vesna Savić iz tog Društva, te potrebe se mogu razlikovati, čak i na dnevnom nivou, a najbolji način da se bude siguran da je pružena odgovarajuća podrška je da se pita za savet osoba kojoj se želi pomoći."Nastavite da ih uključujete u društvene aktivnosti. To će možda zahtevati prilagođavanje aktivnosti njihovim fizičkim mogućnostima, ali to što ćete učiniti da se vaša voljena osoba oseća uključenom je i te kako važno za njenu sreću i opšte zdravstveno stanje", naglasila je Savić.

Savić je objasnila i da nije retkost da se osoba sa multiplom sklerozom oseća usamljeno ili izolovano kad joj se uspostavi dijagnoza, dodajući da u Srbiji i dalje veliki broj obolelih krije da živi sa tom bolešću.Prema rečima doktorke Irene Dujmović Bašuroski sa Klinike za neurologiju KCS, oboleli od multiple skleroze u Srbiji su skloni nekoj vrsti autostigmatizacije, a najveći broj njih krije bolest od okoline, dok se u nekim slučajevima bolest krije i od najbližih članova porodice.

To je, dodaje se, jako veliki problem jer povećanje svesti o navedenoj bolesti i borba za bolje lečenje podrazumevaju i veće angažovanje bolesnika, koji u Srbiji, po pravilu, oklevaju da izađu pred javnost, kažu da su bolesni i objasne svoje potrebe.Simptomi multiple skleroze su često nevidljivi za druge i otvoren razgovor o tome kroz šta prolaze je jedini način da osobe sa tom bolešću dobiju potrebnu podršku.Ističe se i da medicinske studije pokazuju da efikasno lečenje u ranim fazama bolesti može značajno da uspori napredovanje oštećenja koja vode u invalidnost.