VOJNI VEŠTAK ODBRANE MITAR KOVAČ: Mladić hteo da zaštiti Bošnjake u Srebrenici

Komentarišući navod optužnice koji generala Mladića tereti za genocid u Srebrenici, veštak odbrane je izjavio da, uprkos sporazumu o zaštićenoj zoni UN, ta enklava nije bila demilitarizovana i da je u njoj ostala 28. divizija ABiH

U nastavku haškog suđenja Ratku Mladiću, vojni veštak odbrane Mitar Kovač posvedočio je da je rat u BiH, koji je bio "građanski s dominantnom verskom dimenzijom", izazavala težnja Stranka demokratske akcije (SDA) ka "unitarnoj islamskoj BiH s muslimanskom dominacijom".

Kao teorijsko utemeljenje tog cilja SDA, Kovač je naveo Islamsku deklaraciju Alije Izetbegovića koja je "podrazumevala državno uređenje na osnovu islama i isključivost prema drugim narodima i verama i njihovoj umešanosti u vlast".

Osvrćući se na navod optužnice protiv generala Mladića za terorisanje stanovništva Sarajeva dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem, Kovač je negirao da je VRS držala grad pod opsadom. Kako je rekao, Sarajevo nije bilo "pod opsadom, ni pod blokadom, nego podeljeni grad s međusobnom blokadom srpskog i muslimanskog dela".

Za eksploziju na sarajevskoj pijaci Markale, u kojoj je 5. februara 1994. poginulo 66 građana, dok je 140 ljudi bilo ranjeno, svedok je konstatovao da toliki broj stradalih nije mogla izazavati jedna minobacačka granata od 120 milimetara, kako tvrdi optužba.

Komentarišući navod optužnice koji generala Mladića tereti za genocid u Srebrenici, veštak odbrane je izjavio da, uprkos sporazumu o zaštićenoj zoni UN, ta enklava nije bila demilitarizovana i da je u njoj ostala 28. divizija ABiH sa "10.000-12.000 boraca".

Prisustvo generala Mladića u Srebrenici, na dan njenog pada 11. jula 1995. i sutradan, "ne znači da je on komandovao" neposredno trupama na terenu, ocenio je Kovač, zato što bi "time bili prekršeni propisi VRS".

Svedok je tvrdio i da general Mladić nije obavljao komandnu dužnost dok je, od 14. do 17. jula 1995. bio u Beogradu, i da je tu njegovu dužnost tada "obavljano neko na terenu". Po optužnici, tih dana srpske snage su u okolini Zvornika streljale najveći deo od ukupno oko 7.000 zarobljenih srebreničkih Muslimana.

Izjavu generala Mladića u susretu s predstavnicima stanovništva Srebrenice, 12. jula 1995, da "mogu opstati ili nestati" i da je uslov za njihov opstanak da muslimanski borci polože oružje, Kovač je protumačio potpuno suprotno od tužilaca, po kojima su te reči bile izraz "ubilačkog plana".

"General Mladić znao je da postoji ogroman potencijal za osvetu i zato je insistirao da 28. divizija položi oružje... Ja iz dokumenata nisam video da je postojao nikakav ubilački plan. Ta izjava odražava profesionalnu odgovornost da se zaštite životi svih... da ne dođe do stradanja do kojeg je došlo u vezi sa probojem" muslimanskih snaga iz obruča oko Srebrenice, ocenio je Kovač.

Kako je rekao, bilo je to Mladićevu "humano nastojanje da zaštiti borce ABiH od stradanja"