Njihova baza je u severnom Maliju gde se kriju brojne ekstremističke organizacije, a ova se sastoji od Tuarega i Arapa.
Formirana je pre oko dve godine i njen vođa je bivši pripadnik Al Kaide Muhtar Belmuhtar. Osim za jučerašnji napad, ova grupa je preuzela odgovornost i za udar na restoran u Bamaku u martu, samoubilački napad na pripadnike mirovnih snaga UN-a u aprilu i napad na hotel u središnjem delu zemlje, u avgustu, kada je poginulo 17 ljudi.
Pre samo nekoliko dana vođa Ansar Dine, još jedne militantne grupe iz Malija povezane s Al Kaidom u zemljama Magreba, pozvao je na napade na Francusku i njene interese u Maliju, dok je francuski predsednik Fransoa Oland objavio rat terorizmu.
Teroristi Francusku optužuju da vodi krstaško ugnjetavanje Malija i severnog Malija.
Malijske vlasti su još prošle godine molile da im UN pošalje još snaga. Severni Mali, veličine Francuske, veći deo 2012. godine bio je pod okupacijom islamističkih militanata povezanih s Al Kaidom.
Francuska je 2013. pokrenula vojnu operaciju za njihovo isterivanje, ali su se sporadični napadi nastavili. Trenutno je u zemlji oko 1.000 francuskih vojnika (u glavnom gradu Bamaku živi oko 6.000 francuskih državljana).
Francuska vojna intervencija dogodila se koliko radi održavanja kakve-takve stabilnosti u toj zapadnoafričkoj zemlji toliko zbog pokušaja da se teroristi drže dalje od Evrope i Francuske. Analitičari su u vreme intervencije navodili da je glavni cilj ekstremista uspon Islamske države u Maliju kako bi ta zemlja postala baza u kojoj mogu regrutovati i trenirati potencijalne napadače na ciljeve u zapadnim zemljama. Francuzi, ipak, Mali smatraju svojim “stražnjim dvorištem”.
(Jutarnji)