„Enel“ podiže ulog na obnovljivu energiju
Italijanska energetska kompanija „Enel“ povećaće ulaganja u proizvodnju energije iz obnovljivih izvora pošto je postigla dugo očekivani dogovor o otkupu udela manjinskih akcionara u svom „zelenom“ ogranku.
Po objavljivanju dogovora sa akcionarima „Enel grin pauera“ (Enel Green Power, EGP), ogranka „Enela“, čije se akcije kotiraju na berzi, kompanija je snizila ciljnu zaradu za sledeće dve godine, ali nije menjala prognozu dividendi.
„Enel“ je jedna od najvećih energetskih kompanija u Evropi i predvodnik talasa investicija u obnovljive izvore energije. Takođe je jedna od grupacija koje se zalažu za postizanje sporazuma o borbi protiv klimatskih promena na samitu u Parizu narednog meseca.
Prema odredbama ugovora objavljenog prošlog utorka, investitori u EGP, čija je tržišna kapitalizacija blizu deset milijardi evra, zameniće svoj udeo u kompaniji za akcije „Enela“ po stopi od 0,486 akcija „Enela“ za svaku deonicu EGP.
Glavni izvršni direktor „Enela“ Frančesko Starače (Francesco Starace) izjavio je da će taj sporazum omogućiti zelenoj energiji da zauzme centralno mesto u poslovnom modelu kompanije i pojačati investicije u prenosne kapacitete EGP, koji je došao do granica svojih mogućnosti kao samostalna kompanija.
Proizvodnja energije iz obnovljivih izvora prešla je razvojni put od sektora koji je pre više od jedne decenije zavisio od državnih podsticaja, do oslanjanja na jeftine izvore finansiranja, ali i to se sada menja, ukazao je Starače.
„Treća faza je faza zrelosti i industrijskog rasta“, rekao je u intervjuu za Fajnenšel tajms.
Ugovor o zelenoj energiji označava početak najnovije faze u transformaciji „Enela“ pod vođstvom Staračea, koji je preuzeo kormilo kompanije prošle godine. Italijanska vlada ima 25 odsto akcija u ovoj energetskoj kompaniji, ali će nakon dogovora sa akcionarima EGP taj udeo biti smanjen na 23,5 odsto.
Starače nastoji da sreže troškove i oslobodi se aktive na evropskim tržištima koja beleže sporiji rast, i da istovremeno preusmeri fokus kompanije na tržišta u usponu, pre svega ona u Latinskoj Americi.
Njegovi napori su naišli na prepreke, među kojima su devalvacija valuta i usporavanje privrednog rasta u Latinskoj Americi, kao i niže cene električne energije i promene regulative u Evropi. Prema njegovim procenama, sve to zajedno će smanjiti dobit „Enela“ pre odbitka kamate, poreza, depresijacije i amortizacije (EBITDA) za oko pet milijardi evra do kraja 2019. godine.
Ali Starače tvrdi da je „Enelova“ strategija dovoljno snažna da anulira negativne efekte i odgovori na sve izazove na pravi način.
„Enel“ je prošle srede objavio da će povećati ciljnu vrednost prodaje aktive sa pet na šest milijardi evra, što uključuje i očekivanu prodaju udela u jednoj slovačkoj energetskoj kompaniji. Pored toga, „Enel“ namerava da prevremeno penzioniše oko 14 odsto zaposlenih, odnosno 9.200 radnika, i samo delimično nadoknadi njihov odlazak zapošljavanjem 4.500 novih radnika.
„Enel“ planira da poveća kapitalne investicije za 2,7 milijardi evra tokom sledećih nekoliko godina. Politika dividendi ove kompanije, predstavljena prošlog marta, pokazuje postepen rast isplata u narednim godinama.
Istovremeno, kompanija je minimalno snizila ciljne vrednosti za EBITDA za 2016. i 2017. godinu - za 300 miliona evra na 14,7 milijardi evra sledeće i za 100 miliona evra na 15,5 milijardi evra naredne godine, u poređenju sa ranijim prognozama.
Tržišta su hladno dočekala Staračeov plan. Akcije „Enela“ su zabeležile pad od 2,5 odsto i vredele 4,11 evra. Cena akcija „Enel grin pauera“, koji je izašao na berzu 2010, takođe je pala za 2,64 odsto na 1,96 evra po akciji.
Neki od manjinskih akcionara EGP izrazili su zabrinutost da bi u ugovoru sa „Enelom“ vrednost njihove kompanije mogla da bude potcenjena, budući da prema italijanskim zakonima „Enel“, sa svojih 70 odsto udela u kompaniji, ima pravo da glasa za taj ugovor. Ali Starače im je poručio da nemaju zbog čega da se žale. „Oni su ostvarivali dobre prinose“, rekao je on. „Sve u svemu, bili smo fer prema njima.“
James Politi - Rim