SUDŽOU - Srbija je među prvim zemljama koja se kandidovala da bude korisnik kreditne linije od deset milijardi dolara za unapređenje saradnje Kine sa zemljama Centralne i Istočne Evrope i vodeća zemlja u tom delu Evrope u realizaciji infrastrukturnih projekata sa Kinom, izjavio je danas premijer Srbije Aleksandar Vučić.
Vučić je, govoreći na Četvrtom samitu šefova vlada Kine i 16 zemalja Centralne i Istočne Evrope u kineskom gradu Sudžou, rekao da Srbija sa Kinom sprovodi projekte izgradnje energetske i saobraćajne infrastrukture u vrednosti većoj od 1,5 milijardi dolara.
Govoreći o postignutim rezultatima, on je naglasio da je Srbija ove godine zabeležila visok nivo aktivnosti na svim poljima - od trgovine, poljoprivrede, finansija, do kulture, zdravstva, obrazovanja i saradnje na lokalnom nivou.
Kako se navodi u saopštenju Vlade Srbije, premijer Vučić je naglasio da Srbija podržava inicijativu Kine za jačanje saradnje sa zemaljama Centralne i Istočne Evrope.
"I Srbija želi da, kao punkt na mapi Pojasa i puta, postane jedno od važnijih regionalnih trgovinskih čvorišta u ovom delu Evrope. To je za Srbiju i razvojna šansa", izjavio je premijer Vučić.
On je dodao da će projekat pruge Beograd-Budimpešta, koji bi trebalo da bude završen za dve godine, doprineti ostvarivanju transportnog umrežavanja, kao i protoku ljudi i robe, čime će podstaći kreiranje logističkih trasa i distributivnih centara, a dugoročno i pristup novim tržištima.
Dodao je da je srpska Vlada posvećena sprovođenju reformi u cilju jačanja privrede i poboljšanja života građana Srbije.
"Činjenica da na Samitu učestvuju većim delom zemlje članice EU, govori u prilog tome da je ovaj vid saradnje neodvojiv od ukupnih odnosa Kine i EU i da predstavlja dodatni mehanizam unapređenja ovog strateškog partnerstva", zaključio je premijer Vučić.
Otvarajući Četvrti samit šefova vlada Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope, premijer Kine Li Kećiang rekao je da će saradnja Kine i zemalja CIEZ uneti novo svetlo i da mora biti usmerena na budućnost.
Kineski premijer je naglasio da postoji nekoliko prioriteta o kojima će se na ovogodišnjem Samitu razgovarati, među kojima su definisanje mape puta za unapređenje saradnje, promovisanje sinergije u izgradnji infrastrukture, formiranje investicionog fonda sa 10 milijardi dolara i proširenje trgovine poljoprivrednim proizvodima iz zemalja CIEZ.
Li je naglasio da Kina želi da unapredi saradnju sa centrima zemalja CIEZ putem unapređenja razvoja malih i srednjih preduzeća, jačanja saradnje u oblasti zdravstva, šumarstva, ali i turizma, istakavši da je neophodno zajednički promovisati zemlje CIEZ kako bi kineski turisti češće posećivali te destinacije.
Prethodno je, kako se navodi u saopštenju vlade, Li otvorio Ekonomsko-trgovinski forum, gde je rekao da trgovinska razmena između Kine i 16 zemalja Centralne i Istočne Evrope, uprkos ekonomskoj krizi u svetu, beleži rast, kao i da postoji veliki potencijal za dalje unapređenje ekonomskih odnosa.
On je naglasio da je veliki broj kineskih kompanija raspoložen da investira u zemljama CIEZ, kao i da Kina želi da kompanije iz tih zemalja više investiraju u Kini.
"U Srbiji sam nedavno prisustvovao otvaranju mosta i to je prvi veliki projekat u zemljama CIEZ. Želimo da ih bude više", zaključio je Li Kećinag.
Premijer Vučić je na konferenciji za novinare, održanoj nakon Samita, pozvao kineske turiste da posete Srbiju, "zemlju Novaka Đokovića i Bate Živojinovića".
Tokom održavanja Samita, ministar energetike u Vladi Srbije Alekandar Antić potpisao je Okvirni sporazum o modernizaciji i rekonstrukciji pruge Beograd-Budimpešta.