Nastalo je gradnjom brane Bighorn 1972. godine, kojim je pregrađena reka Saskačevan u gornjem delu njenog toka, u podnožju Stenovitih planina, piše National Geographic.
Ovo jezero ima ukupnu površinu od 53,7 kilometara kvadratnih.Svoje ime duguje lokalnom istraživaču Sailasu Abrahamu, koji je istraživao ovo uzbudljivo područje. Iako je veštačko jezero, odlikuje se izrazito plavom bojom vode karakterističnom za glacijalna jezera, a boja je posledica hemijskog sastava stene u toj regiji. Jezero je među fotografima poznato po fenomenu zamrznutih mehurića zarobljenih ispod površine.
Fotograf Fikret Onal objasnio je ovaj fenomen.
“Biljke na dnu jezera proizvode vrlo zapaljivi gas metan. Kako se približavaju povržini jezera gde je temperatura niža, mehurići metana se smrzavaju i talože jedan ispod drugog”, rekao je Onal i dodao: "Iako sam mnogo puta hodao po površini smrznutih jezera, najstrašnije je bilo hodati po jezeru Abraham. Površina nije bila prekrivena snegom jer je bilo vrlo hladno, oko -30 stepeni. Iako je led na površini jezera bio debeo 20-ak centimetara, mogao sam jasno da vidim pukotine u ledu i dno jezera kroz prozirni led.”
Metan se stvara u brojnim jezerima oko Arktika i njegovo otpuštanje prilikom topljenja leda je u većini slučajeva bezopasno, ali uvek postoji mogućnost da zapalite šibicu u trenutku kada jedan od zamrznutih mehurića pukne i oslobodi se metan.
Otapanje permafrosta uzrokovano klimatskim promenama znači otpuštanje više metana u atmosferu, a to je činjenica koja zabrinjava klimatologe budući da je metan mnogo opasniji od ugljen dioksida.
SA SAJTA NATIONAL GEOGRAPHIC PREPORUČUJEMO VAM JOŠ:
Putnik, kanadska planina nazvana po srpskom vojvodi
Tajanstveni (Beo)grad: Šta se sve krije ispod Tašmajdana?
NEVEROVATNO: Kako je nastao ovaj predivni krug na dnu Tihog okeana?
Umetnica 35 godina pravila od svoje kuće umetničko delo
5 stvari koje niste znali o samurajima