Preporuke se, prema navodima ministarstva, ne mogu tumačiti kao pokušaj meanja u slobodu ugovaranja, ali podrazumevaju da će ih banke razmotriti i primeniti na osnovu individualnog pristupa svakom klijentu.
"Očekuje se da banke i njihovi klijenti, uvažavajući preporuke, pronađu međusobno prihvatljiv način za prevazilaženje situacije", poručuju iz ministarstva dodajući da je situacija komplikovana jer je švajcarac jačao u odnosu na evro i dinar, a istovremeno je pala cena stanova na domaćem tržištu.
To je, kako je navedeno, uslovilo da veliki broj građana izgubi mogućnost da redovno plaća rate bakama.
"U okviru analize sagledana su i rešenja koja su primenjena, ili se razmatraju u drugim zemljama koje su se suočile sa sličnom problematikom", navode u Ministarstvu.
Resorno ministarstvo podseća da je Vlada Srbije formirala Radnu grupu kako bi pomogla građanima zaduženim u švajcarskim francima, i to na inicijativu premijera Aleksandra Vučića.
Preporuke su, kako navode, i nastale tako što je Radna grupa završila detaljnu analizu svih raspoloživih podataka o čemu je informisala predstavnike dužnika i predstavnike banaka.
U sastav Radne grupe su, osim ministra finansija i njegovih saradnika bili uključeni predstavnici Narodne banke Srbije i Nacionalne korporacije za osiguranje stambenih kredita, a u radu aktivno i zapaženo učeće imali su i predstavnici Udruženja Efektiva, Udruženja banaka Srbije, kao i predstavnici šest domaćih banaka sa najvećim brojem odobrenih stambenih kredita u švajcarskim francima.