Tržišta

Pokrivene obveznice - evolutivno pitanje za Aziju

Foto: Thinkstock
Tradicionalna evropska klasa aktive postaje sve popularnija u azijskim zemljama pre svega jer omogućava investitorima pristup finansijskim proizvodima koji su povezani s tržištem nekretnina

Jedna velika banka sa sedištem u Singapuru pokrenula je program izdavanja pokrivenih obveznica, što ukazuje na to da ova tradicionalno evropska klasa aktive sve više dobija na značaju i u Aziji.

Bankarska grupacija Junajted oversiz benk (United Overseas Bank - UOB) objavila je prošle nedelje plan za pokretanje programa vrednog osam milijardi američkih dolara, koji će imati pokriće u singapurskim hipotekama i omogućiti ovoj banci da proširi izvore finansiranja.

Pokrivene obveznice su tip finansijskih proizvoda koje izdaju banke i zasnovane su na aktivi, obično hipotekama, koje služe kao kolateral.

Ovi instrumenti obezbeđuju investitorima pravo na naknadu u slučaju neizmirenja obaveza, kako od emitera obveznica, tako i po osnovu aktive kojom su pokrivene, i smatraju se najbezbednijim vidom investiranja.

Najava nove emisije pokrivenih obveznica u Singapuru usledila je posle prvog programa te vrste u ovoj zemlji koji je prošlog leta pokrenula DBS banka i predstavlja nov način na koji banke u regionu mogu da finansiraju svoje kredite.

Pokrivene obveznice imaju duboke korene u vekovnoj finansijskoj istoriji Evrope i ta klasa aktive čini veliki deo obveznica koje otkupljuje Evropska centralna banka kako bi podstakla privrednu aktivnost Starog kontinenta.

Upotreba ovog instrumenta nije uzela maha u drugim delovima sveta, naročito u SAD, gde je dominantan oblik finansiranja i dalje sekjuritizacija, koja u principu omogućava bankama da preusmere rizik sa svojih bilansa stanja i efikasno upravljaju svojim kapitalnim zahtevima.

Međutim, postoje naznake da pokrivene obveznice imaju budućnost u nekoliko azijskih zemalja. Južnokorejska banka Kukmin (Kookmin) emitovala je u oktobru prvu seriju pokrivenih obveznica u zemlji, a drugu takvu u Aziji posle uvođenja nove zakonske regulative 2014. godine.

„Za Aziju je to evolutivno pitanje“, rekao je Endru Vikeri (Andrew Vickery), partner u advokatskoj kancelariji „Linklejters“ (Linklaters), koja je bila konsultant za UOP program. U skladu sa zakonskim propisima u mnogim zemljama Azije, pokrivene obveznice omogućavaju investitorima pristup finansijskim proizvodima koji su povezani s tržištem nekretnina, dodao je on.

U Evropi je tržište pokrivenih obveznica poslužilo bankama kao glavni izvor finansiranja u vreme finansijske krize, kad su drugi izvori presušili. Nakon što je DBS prošlog leta uveo ovu vrstu obveznica na tržište jugoistočne Azije, američka bonitetna agencija „Mudis“ (Moody’s) ukazala je da bi taj program „mogao da obezbedi pristup finansiranju čak i u vreme tržišnih potresa“.

Na azijskim tržištima, gde se banke po pravilu više oslanjaju na bazične depozite nego na veleprodajna tržišta kada je reč o finansiranju, razvijena infrastruktura pokrivenih obveznica mogla bi da omogući bankama da nastave da se finansiraju i u vreme ekonomskih teškoća i nestabilnosti.

„To su (azijske institucije) koje su prošle mnogo toga na nekim nestabilnim tržištima. Većina njih je to proživela i shvatila da depoziti mogu da presuše“, kaže Vikeri. „Videli su da njihove kolege u drugim zemljama, gde je zakonska regulativa drugačija, imaju širi izbor mogućnosti za finansiranje.“

THOMAS HALE