Dobrovoljna akcija

UZ RAČUN INFOSTANA: Pomoć ranom razvoju dece kroz uplatnice UNICEF-a

Foto: Zorana Jevtić
BEOGRAD - Beograđani će dobiti priliku da putem uplatnice UNICEF-a, koja će biti priložena uz novembarske račune za "Infostan", uplate donaciju i podrže program Razvoj u ranom detinjstvu, saopšteno je danas iz UNICEF-a.

Program Razvoj u ranom detinjstvu UNICEF realizuje u saradnji sa relevantnim ministarstvima i institucijama u zemlji, sa ciljem da se što bolje razume i prihvati značaj pravilnog razvoja deteta od trenutka kada se rodi do treće godine. Ovaj period života deteta je najvažniji za njegov dalji rast i razvoj, i predstavlja temelj uspeha i sreće u životnom veku svake osobe. Kroz program se takođe pomaže roditeljima da na pravi način prate svaki korak u razvoju svog deteta, i istovremeno se jačaju pedijatrijske i patronažne službe kako bi pružile što kvalitetniju podršku deci i njihovim roditeljima i pravovremeno reagovali na potencijalne razvojne rizike.

Prikupljena sredstva biće usmerena na unapređenje usluga pedijatara i patronažnih sestara u podsticanju i zaštiti ranog razvoja dece u 30 domova zdravlja, obezbeđenje stručnih i pravovremenih saveta za roditelje male dece, kao i poboljšanje kvaliteta usluga deci u razvojnom riziku i deci sa smetnjama u razvoju u 23 razvojna savetovališta.

U okviru Razvoja u ranom detinjstvu, UNICEF je već organizovao obuku pedijatara koji su dobili „Vodič za praćenje razvoja dece“. Zahvaljujući ovom potpuno novom i osavremnjenom vodiču, pedijatri će moći da i kod najmlađih pacijenata na vreme prepoznaju različite probleme – bilo da se radi o problemima sa vidom, sluhom, govorom i motoričkim razvojem, ili onim koji su psihološke, emotivne i socijalne prirode.

Zahvaljujući UNICEF-u, Rani razvoj je postao obavezan predmet na Fakultetu medicinskih nauka. Nekoliko stotina pedijatara je edukovano u poslednjih godinu i po dana, uspostavljena je međusektorska saradnja između institucija koje brinu o interesima dece i uspostavljena su Savetovališta za roditelje u okviru domova zdravlja.

Program je umrežio veliki broj pedijatara, pedijatrijskih i patronažnih sestara, kao i romskih zdravstvenih medijatorki - ključnih edukatora i promotera koji pomažu da se što veći broj dece bude obuhvaćen programima ranog razvoja.

Svako dete, bez obzira sa kakavim izazovima zakorači u život, može da ostvari svoje pune potencijale ako uz ljubav, pravilnu negu i brigu svojih najbiližih dobije pravovremenu i adekvatnu stručnu podršku zdravstvenih, socijalnih i obrazovnih usluga u zajednici u kojoj raste.

Uz podršku JKP „Infostan“ UNICEF poziva građane da se, u skladu sa svojim mogućnostima priključe, i kroz program Razvoja u ranom detinjstvu podrže bolju budućnost svakog deteta u Srbiji.

Ova organizacija apeluje na sve ljude dobre volje da nastave da neguju zavidan duh solidarnosti i pomoći drugima, po kojem je Beograd postao prepoznatljiv kao predstonica humanosti i nesebične pomoći ugroženima.