Reagujući na izjavu guvernerke Jorgovanke Tabaković da je NBS "pomogla koliko je mogla" građanima zaduženim u švajcarskim francima, DSS je u saopštenju naveo da je obaveza Vlade Srbije i Narodne banke da problem kredita u švajcarskim francima reše na načine koji zadovoljavaju interese poverilaca i dužnika.
"NBS ne bi smela da bude ono što danas jeste, menjačnica koja osigurava stabilan, a nerealan kurs dinara i nesmetan rad stranih komercijalnih banaka, dozvoljavajući im da menjaju kreditnu politiku po sopstvenom nahođenju i interesu", ocenio je DSS.
Ta vanparlamentarna stranka dodala je da je najcelishodnije rešenje pretvaranje kredita u švajcarskim francima u kredite u evrima, po kursu na dan isplate kredita.
U saopštenju DSS-a ocenjeno je da bi Narodna banka morala da osigura zaštitu kredita građana od fluktuacija na tržištu novca kao i od "bankarske samovolje, onemogućujući im da ostvaruju ekstraprofite na teret građana".
"Uporno ignorisanje problema kredita u švajcarskim francima, teškoća preko 20.000 porodica da izvrše obaveze otplate bez njihove krivice, enormno naraslih mesečnih rata, izaziva sumnju da je pasivno držanje NBS i njeno stavljanje na stranu banaka, rezultat korumpiranosti donosilaca odluke", stoji u saopštenju.
Građani zaduženi u švajcarskim francima, okupljeni u udruženju bankarskih klijenata "Efektiva" najavili su ranije da će početi štrajk glađu ukoliko ne bude ispunjen njihov zahtev za konverzijom kredita u francima u evro po paritetu koji je važio na dan isplate kredita i to na teret banaka.
Oni su zatražili i povraćaj svih "nezakonito naplaćenih sredstava" po bilo kom osnovu i u bilo kojoj vrsti bankarske pozajmice i bolju kontrolu poslovanja banaka.