Nafta nije dovoljna za struju
Saudijska Arabija se suočava sa jednim problemom. Ona sagoreva čak milion barela nafte dnevno kako bi proizvela električnu energiju. To je više od 15 odsto njenog izvoza nafte. Ona nema mnogo izbora - mora da zadovolji potražnju za električnom energijom svoje sve veće privrede. Do sada nije pronašla dovoljno alternativnih izvora energije kako bi zaustavila ovo proždiranje svog osnovnog izvoznog proizvoda.
Prirodni gas je do sada bio energetski izbor Saudijske Arabije za proizvodnju struje. Ta zemlja proizvodi nešto malo više gasa od onoga što potroši - gotovo četiri biliona kubnih stopa godišnje. Iako se čini da već ima ogromne zalihe koje bi zadovoljile potrošnju u periodu od 77 godina, ovaj gas se većim delom može proizvesti jedino uz korišćenje naftnih rezervi. Samo bi izrazito povećanje proizvodnje nafte omogućilo vađenje gasa. Ali to nije opcija za proizvođača sirovina koji diriguje prilike na globalnom nivou. Dakle, moraće da se okrene drugim izvorima ne bi li zadovoljila buduće potrebe.
Manjak prirodnog gasa nije rezultat nedovoljnog zalaganja. Putem svoje nacionalne naftne kompanija „Aramko“ (Aramco), Saudijska Arabija je dugo tragala za novim resursima prirodnog gasa kako bi povećala raspoložive količine. Sa godišnjim porastom potražnje za električnom energijom od oko sedam odsto, kako pokazuju podaci „Aramka“, istraživački napori su intenzivirani. Prema podacima američke kompanije „Bejker Hjuz“, broj gasnih bušotina u Saudijskoj Arabiji je dupliran u protekle dve godine na gotovo rekordnih 45.
Čak i tako, povećanje proizvodnje bi imalo malo komercijalnog smisla jer je cena prirodnog gasa subvencionisana sa 0,75 dolara po hiljadu kubnih stopa, što je gotovo četvrtina cene ovog energenta u SAD. Sa ovakvom cenom isplativost bi bila moguća samo u slučaju otkrivanja veoma velikih rezervi gasa. Uvoz skupog tečnog prirodnog gasa nije opcija uzevši u obzir tako niske cene energenata na domaćem tržištu. Pored toga, petrohemijska industrija Saudijske Arabije, koja koristi gas kao pokretačko gorivo, protivi se većim troškovima kad ima ovlašćenja da poveća izvoz proizvoda hemijske industrije.
Kao rezultat toga, sunčevo zračenje postaje sve privlačniji izvor energije. Solarni paneli su pojeftinili, dok je sunčeva svetlost besplatna. Planira se povećanje proizvodnje solarne energije za 41 gigavat do 2032. godine, što je približno dve trećine ukupnog planiranog povećanja kapaciteta na oko 180 gigavati.
Saudijska Arabija će pre toga morati da koriguje politiku cene gasa, a da potom pronađe još rezervi ovog energenta. U suprotnom, najveći proizvođač nafte i gasa na svetu bi mogao da počne da razmatra prednosti obnovljivih izvora energije.