Opširan tekst

POHVALA ZA BEOGRAD: Evo šta je o srpskoj prestonici napisao čuveni Gardijan

Foto: Profimedia
List piše da je kroz Beograd u proteklom periodu protutnjao veliki broj izbeglica sa Bliskog istoka, da ih sada nema, ali da se u srpskoj prestonici i dalje oseća arapsko prisustvo, doduše, na sasvim drugačiji način.

Londonski Gardijan predstavio je projekat "Beograd na vodi" i u opširnom tekstu budući šoping centar na Balkanu uporedio sa londonskim "Vestfild Stratfordom".

Opisujući Beograd, Gardijan ističe da se prestonica Srbije nalazi na ušću dve velike reke, Save u Dunav, da ima dugačku istoriju koja podrazumeva ratove, rušenje, ponovno podizanje, Titovu Jugoslaviju, kao i režim bivšeg predsednika Slobodana Miloševića, koji je srušen 1999. u NATO bombardovanju.

Foto: Profimedia
Foto Profimedia

Britanski list poredi Beograd sa Berlinom nakon pada zida 1989. godine i ističe da je grad „uprkos propadanju, veoma živ”, te da predstavlja grad pun kreativnosti i urbanog, a jeftinog života. U prometnoj Karađorđevoj ulici nalazi se pravo arhitektonsko remek delo Geozavoda, zgrade koju su projektovali Nikola Nestorović i Andra Stevanović, a koja je, uprkos tome što je bila izgrađena 1907. godine, sve do leta 2014. bila skoro jedva vidljiva kroz zagađen vazduh i smog.

Foto: Profimedia
Foto Profimedia

Prošle godine je zdanje bilo restaurirano, a danas se u njemu nalazi galerija posvećena „Beogradu na vodi”, gde se nalazi i ogromna maketa projekta. Projekat „Beograd na vodi”, navodi Gardijan, nije prvi pokušaj urbanizacije srpske prestonice, pa je tako Tito 50-ih godina proširio Beograd preko Save i napravio Novi Beograd, koji se sastoji iz niza povezanih blokova, a gde je podignuta, i dalje najviša kula u tom gradu - Geneks. Balkanska država je, piše dalje list, dugo želela da realizuje sličan poduhvat, poput projekta Luka Beograd, koji je 2009. osmislio arkitekta Danijel Libeskind zajedno sa Janom Gelom.

Foto: Profimedia
Foto Profimedia

List napominje da postoje i negativne reakcije na projekat koje se svode na to da je sporazum o realizaciji projekta u suprotnosti sa, kako se navodi, srpskim zakonima i procedurama. Gardijan spominje i da Ujedinjeni Arapski Emirati imaju snažno uporište u Srbiji zbog mnogih investicija, uključujući sporazume sa vojnom industrijom, ulaganje u srpsku poljoprivredu, kao i kupovine udela u srpskoj aviokompaniji „Er Srbija”. Gardijan ističe i da je uprkos suprotstavljenim mišljenjima, izgradnja projekta već počela, počevši od čišćenja prostora na mestu gde će se kompleks i nalaziti.

Foto: Printskrin
Foto printskrin

(Beoinfo)