RASIPANJE U PREDUZEĆIMA: Dužni milijarde, a na paketiće troše milione!

Ilustracija
Uprkos ogromnim minusima, JP široke ruke prilikom naručivanja poklona za decu zaposlenih. Rekorder je „Srbijagas“, koji ima dugovanja od 46 milijardi, a poklone plaća 4,2 miliona dinara

BEOGRAD - Iako u ogromnim dugovanjima, pojedina javna preduzeća rešila su da i ove godine časte decu svojih zaposlenih novogodišnjim paketićima! Rekorder među njima je i ove godine JP „Srbijagas“, koji je prethodnu godinu završio s gubitkom od neverovatnih 46 milijardi dinara, a za nabavku poklona je izdvojio 4,2 miliona dinara!

Naime, na portalu Uprave za javne nabavke objavljeno je da je JP „Srbijagas“ raspisao konkurs za nabavku 470 paketića, pojedinačne vrednosti oko 9.000 dinara, a pokloni su pažljivo birani.
Ilustracija 

Podstiču osećaj topline

Na maštovitom spisku naručenih igračaka ovog javnog preduzeća između ostalog nalaze se plišane igračke „koje podstiču osećaj topline i afektivne vezanosti“, igračke „koje daju različite senzacije na dodir“, kolica, tricikli, automobili, kamioni, helikopteri, mikroskopi, teleskopi, vozići, pa čak i „foto-aparati i prilagođena tehnika koje dete može kreativno da upotrebi“.

JP „Putevi Srbije“, prema finansijskom izveštaju iz 2014, u gubitku su oko devet milijardi dinara, međutim, to ih nije sprečilo da raspišu konkurs za nabavku paketića, ukupne procenjene vrednosti 1,8 miliona dinara. I prohtevi ovog javnog preduzeća su vrlo istančani pa su među stvarima koje potražuju i muzički i svetleći avion s figurom pilota, rančevi, kao i automobili, roboti i druge igračke kojima se upravlja daljinskim.

I gradska uprava grada Niša je, uprkos dugovanjima koja samo prema JKP „Medijana“ iznose pola milijardi dinara, naručila 169 vaučera, vrednosti 6.000 dinara, s kojima će roditelji sami moći da izaberu igračke za svoju decu.

RTS, koji je pak, prema rečima direktora Dragana Bujoševića, u oktobru bio dužan oko 90 miliona evra, odnosno oko 10,8 milijardi dinara, potrošio je 3,5 miliona dinara na 1.200 paketića, novogodišnju predstavu za decu i Deda Mrazove.

Ne može ovako

Ekonomista Milan Kovačević kaže da na deci ne treba štedeti, ali napominje da bi preduzeća koja su „gubitaši“ trebalo da se ponašaju u skladu sa svojim poslovnim rezultatima:
- I ja volim decu i smatram da zaslužuju još više i još skupljih poklona. Međutim, ne mogu se trošiti pare svih nas na isti način kao da je u pitanju privatni sektor.

Dragan Dobrašinović
LIMITIRATI VREDNOST PAKETIĆA

Dragan Dobrašinović iz NVO Koalicija za nadzor javnih finansija smatra da za kupovinu novogodišnjih poklona treba uspostaviti sistem, a ne stihijski prepustiti preduzećima da sama donose odluku o tome kolika će biti vrednost paketića.
- Država bi trebalo da limitira vrednost paketića, kao i da uslovi da cena ove nabavke bude u skladu s dobiti preduzeća. Ni slučajno nisam za to da se deca kažnjavaju na bilo koji način, ali javna preduzeća moraju da počnu da štede i da ovakve nabavke prilagode svojim mogućnostima - zaključuje Dobrašinović.

Radnici prevareni
BAJATOVIĆ DAO, PA UZEO 500 EVRA

Bajatović, direktor „Srbijagasa“, nije bio darežljiv samo prema deci već je nedavno i oko 1.200 zaposlenih, povodom desetogodišnjice firme, častio sa po 62.600 dinara. Međutim, zbog toga što iznos od oko 75 miliona dinara nije dao iz svog džepa, već iz kase „Srbijagasa“, Bajatović je gurnuo prst u oko Vladi Srbije, koja zagovara stroge mere štednje. Zato je Vlada donela zaključak po kom „Srbijagas“ mora da vrati novac koji je dat zaposlenima. Radnici će stoga firmi novac vraćati u nekoliko rata. Nadamo se da to neće biti slučaj i s paketićima.

Šta su naručivali
OD KAMIONA DO MIKROSKOPA

JP „Srbijagas“
kolica, tricikli, kocke, muzički instrumenti, igračke na baterije s daljinskim, automobili, kamioni, helikopteri, vozići, foto-aparati, mikroskopi i teleskopi...

JP „Putevi Srbije“
pijano za bebe muzički i svetleći, robot na baterije muzički i svetleći sa štitom i puškom, bager-utovarivač, sintisajzer, auto s daljinskim, rančevi...

RTS
paketići, predstava i Deda Mrazovi

Grad Niš
vaučeri u vrednosti od 6.000 dinara kojim se mogu kupiti igračke